​office@jewishmuseum.cz
View this email in your browser

Upozornění

 
Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu v České republice jsou expozice Židovského muzea v Praze uzavřeny do 3. listopadu. Večerní pořady oddělení pro vzdělávání a kulturu je možné sledovat online přes aplikaci Teams. O případných změnách budeme informovat. Děkujeme za pochopení.
 

Zůstaňte s námi v kontaktu i on-line

  • navštivte virtuálně naše budovy a stálé expozice:
         Klausová synagoga - Obřadní síň - Maiselova synagoga - 
         Pinkasova synagoga - Španělská synagoga - Starý židovský hřbitov

Robert Guttmann - Pražský poutník

výstava v Galerii Roberta Guttmanna

Do konce roku byla prodloužena výstavu Robert Guttmann - Pražský poutník. Výstava připomínající populárního pražského naivistu z doby první republiky představuje umělcovy obrazy, dobové fotografie a dokumenty dochované ve sbírkách Židovského muzea v Praze. V meziválečné Praze byl Robert Guttmann znám více svým nápadným zjevem než svými obrazy. Své obrázky a portréty kreslil po kavárnách a barech nebo přímo na ulici a prodával je bez smlouvání za několik korun komukoli, kdo o ně projevil zájem. Sotva kdo jim ale tehdy přisuzoval skutečnou uměleckou hodnotu, pozornost vzbuzovaly leda pro svou výstřednost a nekonvenčnost. Snad proto se asi jeho obrazů, kreseb a karikatur, kterých nakreslil jistě stovky, tak málo zachovalo. Robert Guttmann sám sebe označoval za „stoupence moderny, ale s nuancí k realismu, ano akurátnosti”. V umění odmítal požadavek reprodukce a hájil své právo na vlastní tvůrčí projev. Stejně přirozeně hájil i právo na vlastní názor a způsob života. Po okupaci byl Guttmann zařazen do prvního transportu, který byl z Prahy vypraven 16. října 1941 do Lodže. Život v lodžském ghettu byl pro tohoto světoběžníka, který pěšky prošel křížem krážem půl Evropy, nesnesitelný – po pěti měsících v ghettu zemřel Robert Guttmann 14. března 1942 hladem a vyčerpáním. 

Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1
 

Oslava 60. narozenin Roberta Guttmanna, grafitová tužka a akvarel na papíru, Praha 1940

Výběr z kulturních akcí a přednášek

Vernisáž výstavy Haredim

Po letní prázdninové odmlce zahájilo Oddělení pro vzdělávání a kulturu novou sezonu večerních pořadů vernisáží fotografií z projektu Haredim fotografky Elišky Blažkové. Výstava, která bude v OVK ŽMP ke shlédnutí do 7. 11. 2020 představuje výběr snímků z prostředí jedné z nejuzavřenějších ultraortodoxních židovských komunit světa, jeruzalémské čtvrti Mea Šearim. Cílem autorky bylo nahlédnout do každodenního života společnosti, která má svá vlastní pravidla, pro vnější svět jen těžko pochopitelná. Během vernisáže Eliška Blažková hovořila o práci na projektu, o setkáních s ultraortodoxní komunitou a o postavení fotografky – ženy ve světě plných zákazů a příkazů. Samostatnou přednáškou Elišky Blažkové v OVK ŽMP bude výstava ukončena 6. listopadu v 18 hod.

Foto: OVK

Pasy pro život: výstava a projekce filmu


V úterý 22. 9. se za účasti chargé d´affaires Velvyslanectví Polské republiky v Praze pana Antoni Wregy, uskutečnila v Maiselově synagoze prezentace projektu Pasy pro život, jehož tvůrci jsou Polský institut v Praze, Institut Pileckého a polský Ústav národní paměti (IPN). Skrze výstavu a dokumentární film byla prezentována dosud neznámá aktivita několik polských diplomatů a židovských aktivistů působících ve Švýcarsku pod vedením Aleksandra Ładośeho (1891–1963), kteří se během druhé světové války výrobou falešných pasů snažili zachránit tisíce lidských životů. Akce probíhala v rámci programu Ministerstva kultury a národního dědictví Polské republiky a ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Institutem Pileckého. Na večeru promluvil ředitel Polského institutu v Praze pan Maciej Ruczaj a ředitel Institutu Pileckého pan Wojciech Kozlowski.

Foto: OVK

Festival Meeting Brno 2020: Poslední nástupiště – brněnské židovské transporty

 

Multižánrový festival Meeting Brno nabízí platformu pro setkání zástupců různých názorů, kultur a náboženství. Jeho program letos již po páté připomněl, jak moc je pro naši společnost důležité vyrovnat se s vlastní minulostí, znát své kořeny a díky tomu čelit výzvám současnosti. Letošní ročník festivalu, jehož patronkou se stala Daniela Hammer-Tugendhat, umožnil divákům seznámit se s projekty, které přispívají k udržení paměti města a regionu. Vrcholem festivalu se stala exkurze do Brněnce spojená s projekcí filmu Schindlerův seznam přímo v areálu bývalé továrny, kde se příběh záchrany 1200 Židů odehrál a kde nyní Daniel Low-Beer plánuje vybudovat památník šoa. Brněnská pobočka ŽMP se do festivalu zapojila site specific událostí, která kombinovala odborný komentář historičky Táni Klementové a divadelní montáž režisérů Evy Lietavové a Pavla Strašáka. Nic netušící diváci se sešli v přednáškovém sále na tř. Kpt. Jaroše, kde v průběhu přednášky o osudech brněnské komunity obdrželi instrukce, že se mají dostavit do tělocvičny základní školy na Merhautově ulici, která sloužila jako shromaždiště židovského obyvatelstva. Tady měli možnost přihlížet jedinečné divadelně-hudební koláži z výpovědí pamětníků a následně byli historickou tramvají převezeni na hlavní nádraží – stejně, jako svého času takřka všichni židovští obyvatele z Brna a okolí.

Foto: Jakub Šnajdr

Evropský den židovské kultury 2020


Na první zářijovou neděli připadnul letos již dvacátý první ročník Evropského dne židovské kultury, jehož cílem je sblížení židovské a nežidovské společnosti, vyzdvihnutí rozmanitost a bohatství judaismu, ale také ochrana a propagace židovského kulturního dědictví jako nedílné součásti evropských dějin. Brněnská pobočka Židovského muzea v Praze oslavila tento den kulturním programem, jehož součástí byla vernisáž výstavy Země zaslíbená česko-izraelské dvojice fotografů Jana Sekala a Marty Levin, která ukazuje neotřelé pohledy na Izrael z míst, kam se turisté nedostanou. K slavnostní atmosféře večera přispěl recitál virtuózního dua Vladislav Bláha (kytara) a Tatsiana Drobysh (mandolína, domra), jehož žánrový rozsah sahá od barokní hudby přes klezmery a úpravy folkloru jižní Moravy nebo Běloruska až po písně sefardských Židů. Program Evropského dne židovské kultury zastřešuje a koordinuje Evropská asociace na ochranu a podporu židovské kultury a dědictví ve spolupráci s Národní knihovnou Izraele.
Foto: OVK

Sarajevská hagada v Brně

Koncem července přivezla do Brna v rámci Dnů slovanské kultury Martina Mlinarević velvyslankyně Bosny a Hercegoviny faksimili Sarajevské hagady, nejvzácnější bosenské knihy. Hagada byla veřejnosti prezentována spolu s putovní výstavou „Kulturní dědictví UNESCO Bosny a Hercegoviny“, která vedle dalších památek přestavila i sarajevský židovský hřbitov. Pozvání do Vily Löw Beer na diskusní večer s velvyslankyní přijalo OVK Brno i četní návštěvníci jeho kulturních akcí.

Příměstské tábory Židovského muzea v Praze

Ve dnech 13.–17. 7. 2020 a 17.–21. 8. 2020 se uskutečnily první příměstské tábory Židovského muzea v Praze, pořádané Oddělením pro vzdělávání a kulturu. Červencový tábor nesl název „Ztracený poklad Maiselovy rodiny“. V rámci programu se děti seznámily s postavami a příběhy renesančního Josefova a coby detektivové pátraly po ztraceném pokladu Maiselovy synagogy. Stopy je vedly po královské cestě přes Staroměstské náměstí a Josefov až na Pražský hrad a poté přes Karlův most zpět na Staré město. Po cestě objevovaly další legendy spojené s těmito historickými místy a po úspěšném luštění a bádání cestu završily u ztraceného pokladu.


Foto: OVK

Srpnový tábor se nesl v duchu tématu „Alchymista císaře Rudolfa“. Dětem bylo skrz napínavý příběh, ve kterém společně řešily hádanky, hledaly indicie, vařily lektvary a objevovaly tajuplná místa Prahy, přiblíženo období rudolfínské Prahy. Rádi bychom tímto poděkovali Muzeu Karlova mostu, které nám umožnilo návštěvu své expozice a výlety do pražských Benátek s komentářem. V srpnu se rovněž konal příměstský tábor v brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu, jeho tématem byly židovské příběhy a pohádky, a proto nesl název „Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů“.

Foto: OVK

Další zprávy z muzea

Kurz Průvodce Židovského muzea

Z důvodu velkého zájmu ze strany pražských průvodců pořádalo Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP netradičně i o letních prázdninách třídenní kurz Průvodce ŽMP v termínu 20.–22. 7. 2020. Průvodci měli jako vždy možnost seznámit se s dějinami Židů v Čechách a na Moravě, s židovskými tradicemi a zvyky, s dějinami antisemitismu a holocaustu/šoa, s historií Židovského muzea a Židovské obce v Praze a také s židovskou kulturou 20. století, především s významnými osobnostmi v oblasti literatury.
Vzhledem k současné mezinárodní situaci se OVK ŽMP rozhodlo uspořádat vůbec poprvé i opakovací kurz Průvodce ŽMP, který proběhl 11. 8. 2020 za účasti osmnácti posluchačů. Tento intenzivní kurz byl určen absolventům zmíněného třídenního kurzu, kteří si chtěli prohloubit či zopakovat již nabyté znalosti. Zároveň si mohli ujasnit pochybnosti a utvrdit se v nastudovaných informacích. Hlavním cílem dne bylo připravit budoucí průvodce ŽMP na úspěšné získání licence, a tím jim profesně pomoci v současné době. Díky pozitivním reakcím na tuto novinku v činnosti OVK ŽMP bude jednodenní opakovací kurz pořádán v budoucnu pravidelně, a to vždy dvakrát do roka, stejně tak jako standardní kurz Průvodce ŽMP.

Seminář pro pedagogy Židé, dějiny a kultura

Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP uspořádal 28. 8. 2020 další z pravidelných nadstavbových seminářů pro pedagogy. Letošního semináře, tematicky zaměřeného na nejstarší období existence židovského národa, s názvem „Historický a literární kontext Hebrejské bible“ se zúčastnilo jednadvacet pedagogů. David Rafael Moulis (ETF UK) přiblížil posluchačům nejnovější výsledky archeologického výzkumu na několika izraelských lokalitách a jejich možnou interpretaci dosvědčující proměny judského kultu v 10.–8. st. př. n. l. V přednášce Jana Duška (ETF UK) se pedagogové seznámili s nejstaršími doklady hebrejského biblického kánonu, kontextem jejich vzniku a významem jednotlivých literárních památek pro formování hebrejské bible. Literatuře byla věnována také návštěva knihovny Židovského muzea. Píseň písní patří k nejkrásnějším textům hebrejského kánonu a díky pracovníkům knihovny ŽMP měli účastníci semináře možnost seznámit se s jejím nádherným a různorodým zpracováním. Využili také výjimečnou příležitost prohlédnout si jedny z nejstarších hebrejských tisků vzešlých z českých hebrejských tiskařských dílen. S velkým ohlasem se setkala také návštěva dílny restaurátorů papíru. Tento jednodenní seminář byl završen přednáškou Jiřího Janáka (FF UK) zaměřenou na staroegyptské textové a archeologické doklady pro přítomnost Hebrejců v Egyptě a problematiku historicity biblického exodu.
Foto: OVK

Boskovice hostily brněnský seminář Židé, dějiny a kultura

Pedagogický seminář završující celoroční běh akreditovaných kurzů pro učitele se netradičně pro brněnskou pobočku odehrál 26. 8. 2020 v Boskovicích. Na téma „Židovské náboženství v proměnách věků“ přijeli přednášet kolegové z brněnské religionistiky a rabín Štěpán Menaše Kliment. Část programu pro devatenáct účastníků byla připravena v židovském obecním domě a část v synagoze. Děkujeme mnohokrát Muzeu regionu Boskovicka za spolupráci a příjemný pocit, že letní výlety ještě neskončily.

Foto: OVK

Staronový pražský hebrejský font


Americký typograf a uznávaný odborník na knižní design Scott Martin Kosofsky se inspiroval hebrejským fontem pražských židovských tiskařů první poloviny 16. století a vytvořil v digitální podobě font, který nazval Prague Hebrew, Ivrit Prag. Dokončení tohoto projektu paradoxně podpořila světová epidemie onemocnění Covid-19, kterou Kosofsky pojal jako impulz k realizaci svého záměru oživit jedinečný grafický styl. S pražským knihtiskem se seznámil díky sbírce knihovny newyorského Židovského teologického semináře, jejíž pražské tisky českým obdivovatelům židovské knižní kultury zprostředkovala na úspěšné výstavě dlouholetá kurátorka ŽMP Olga Sixtová. Výsledky jejího projektu a studie dalších domácích i zahraničních odborníků na knižní kulturu nabídla reprezentativní publikace Hebrejský knihtisk v Čechách a na Moravě (Praha 2012). Grafický styl pražských tiskařů byl formován italskými tiskaři, vyvíjel se vlastní cestou, pevně ukotvenou v místní aškenázské rukopisné kultuře a s využitím zkušeností domácích křesťanských tiskařů. Kosofskému se po 500 letech podařilo převést pověstnou úhlednost a jemnou eleganci starých pražských hebrejských tisků do digitálního prostředí. Jišar koach, ať se mu v moderním světě daří!

Bohoslužba o svátku Jom kipur v polním táboře před Metami a sbírka textilu Židovského muzea v Praze


V říjnu 2020 uplynulo 150 let od konání polní židovské bohoslužby o svátku Jom kipur během prusko-francouzské války. Bohoslužba slavená dne 5. října 1870 v polním táboře před Metami rezonovala v povědomí Židů z německy mluvících zemí až do nástupu nacismu. Její slavení, měsíc po vítězství pruských vojsk v bitvě u Sedanu, v jejíchž řadách bojovali také židovští muži, bylo považováno za symbolické potvrzení integrace a akceptování Židů v řadách pruských vojsk i v tehdejší společnosti. Její četná spodobnění na obrazech, grafikách, ale i na textilních šátcích se stala součástí mnoha židovských domácností. Ve sbírkách textilu Židovského muzea v Praze je celkem pět pamětných bavlněných šátků s tištěným vyobrazením polní bohoslužby před Metami. Autorem předlohy byl Moritz Daniel Oppenheim, považovaný za prvního židovského malíře „moderní éry“, který získal světové uznání. Bohoslužba, kterou zachytil, se odehrává v údolí u Met. Kolem provizorního svatostánku, před kterým se nad modlitebným pultem se svatým Písmen sklání v talitu zahalený rabín, se modlí stovky židovských vojáků. Na hlavách mají pruské helmy s bodcem, někteří z nich jsou zahaleni do talitů. Dění z pozadí sleduje skupina pruských křesťanských vojáků chránících své židovské spolubojovníky před možným útokem Francouzů. Ve čtyřech medailonech v rozích šátku jsou vloženy verše rabína Gustava Philippsona popisující okolnosti, za nichž k bohoslužbě došlo. Texty v kartuších jsou výzvou z Malachiášova proroctví: „Což nemáme my všichni jednoho Otce? Což nestvořil nás jediný Bůh?

From Generation To... projekt rozhovorů s přeživšími podporovaný Robertem B. Friedem, vnukem zesnulé Rebeky Fried


Pan Rob Fried z USA setrvale podporuje projekty muzea k uctění památky obětí šoa, letos k uchování paměti jeho babičky Rebeky (Rifky) Fried, která 1. dubna tohoto roku zemřela ve věku 91 let. Rebeka (Rifka) Fried, rozená Weissová, byla přeživší šoa. Narodila se v Československu v městě Brod na území tehdejší Podkarpatské Rusi (dnes město Brid na Ukrajině) do nábožensky založené rodiny. V roce 1944 byla Rifka poslána do ghetta v Mukačevu a v květnu pak deportována do Osvětimi, kde ztratila své rodiče. V roce 1945 byla postupně přes Bergen-Belsen a Rochlitz poslána na pochod smrti. Osvobození ji zastihlo v Žatci. V roce 1948 se po prvním neúspěšném pokusu podruhé vydala do Izraele, kde se provdala za Izraele Frieda, rovněž přeživšího šoa. V roce 1959 se přestěhovali do Spojených států amerických se svými dvěma dětmi Alexem a Matthewem (Maty), měli pět vnoučat a dočkali se též čtyř pravnoučat. Ti všichni na ni vzpomínají jako na výjimečnou ženu. 

 

Vítáme vaše náměty, připomínky i stížnosti

Budeme rádi, když nám na office@jewishmuseum.cz zašlete svá sdělení. Jsou pro nás inspirací
k zlepšování našich služeb.
Website
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Vydává Židovské muzeum v Praze
Redakce: Tomáš Tetiva
Fotografie: ŽMP, pokud není uvedeno jinak
www.jewishmuseum.cz

Židovské muzeum v Praze, U Staré školy 1, 110 01 Praha 1
IČO 60459263
Bankovní spojení: Commerzbank, AG, Jugoslávská 1, 120 21 Praha 2
Účet pro vnitrostátní platby v Kč: 10426398/6200, 
variabilní symbol 1382002
Účet pro platby v EUR: 1042639, IBAN: CZ60 6200 0000 0000 1042 6398
Účet pro platby v USD: 1042639, IBAN: CZ22 6200 0001 0700 1042 6398
SWIFT CODE: COBACZPXXXX






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Židovské muzeum v Praze · U Staré školy 1, 110 00 Praha 1 · Praha 110 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp
]]> Zpravodaj ŽMP 3/2020
​office@jewishmuseum.cz
View this email in your browser

Upozornění

 
Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu v České republice jsou expozice Židovského muzea v Praze uzavřeny do 3. listopadu. Večerní pořady oddělení pro vzdělávání a kulturu je možné sledovat online přes aplikaci Teams. O případných změnách budeme informovat. Děkujeme za pochopení.
 

Zůstaňte s námi v kontaktu i on-line

  • navštivte virtuálně naše budovy a stálé expozice:
         Klausová synagoga - Obřadní síň - Maiselova synagoga - 
         Pinkasova synagoga - Španělská synagoga - Starý židovský hřbitov

Robert Guttmann - Pražský poutník

výstava v Galerii Roberta Guttmanna

Do konce roku byla prodloužena výstavu Robert Guttmann - Pražský poutník. Výstava připomínající populárního pražského naivistu z doby první republiky představuje umělcovy obrazy, dobové fotografie a dokumenty dochované ve sbírkách Židovského muzea v Praze. V meziválečné Praze byl Robert Guttmann znám více svým nápadným zjevem než svými obrazy. Své obrázky a portréty kreslil po kavárnách a barech nebo přímo na ulici a prodával je bez smlouvání za několik korun komukoli, kdo o ně projevil zájem. Sotva kdo jim ale tehdy přisuzoval skutečnou uměleckou hodnotu, pozornost vzbuzovaly leda pro svou výstřednost a nekonvenčnost. Snad proto se asi jeho obrazů, kreseb a karikatur, kterých nakreslil jistě stovky, tak málo zachovalo. Robert Guttmann sám sebe označoval za „stoupence moderny, ale s nuancí k realismu, ano akurátnosti”. V umění odmítal požadavek reprodukce a hájil své právo na vlastní tvůrčí projev. Stejně přirozeně hájil i právo na vlastní názor a způsob života. Po okupaci byl Guttmann zařazen do prvního transportu, který byl z Prahy vypraven 16. října 1941 do Lodže. Život v lodžském ghettu byl pro tohoto světoběžníka, který pěšky prošel křížem krážem půl Evropy, nesnesitelný – po pěti měsících v ghettu zemřel Robert Guttmann 14. března 1942 hladem a vyčerpáním. 

Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1
 

Oslava 60. narozenin Roberta Guttmanna, grafitová tužka a akvarel na papíru, Praha 1940

Výběr z kulturních akcí a přednášek

Vernisáž výstavy Haredim

Po letní prázdninové odmlce zahájilo Oddělení pro vzdělávání a kulturu novou sezonu večerních pořadů vernisáží fotografií z projektu Haredim fotografky Elišky Blažkové. Výstava, která bude v OVK ŽMP ke shlédnutí do 7. 11. 2020 představuje výběr snímků z prostředí jedné z nejuzavřenějších ultraortodoxních židovských komunit světa, jeruzalémské čtvrti Mea Šearim. Cílem autorky bylo nahlédnout do každodenního života společnosti, která má svá vlastní pravidla, pro vnější svět jen těžko pochopitelná. Během vernisáže Eliška Blažková hovořila o práci na projektu, o setkáních s ultraortodoxní komunitou a o postavení fotografky – ženy ve světě plných zákazů a příkazů. Samostatnou přednáškou Elišky Blažkové v OVK ŽMP bude výstava ukončena 6. listopadu v 18 hod.

Foto: OVK

Pasy pro život: výstava a projekce filmu


V úterý 22. 9. se za účasti chargé d´affaires Velvyslanectví Polské republiky v Praze pana Antoni Wregy, uskutečnila v Maiselově synagoze prezentace projektu Pasy pro život, jehož tvůrci jsou Polský institut v Praze, Institut Pileckého a polský Ústav národní paměti (IPN). Skrze výstavu a dokumentární film byla prezentována dosud neznámá aktivita několik polských diplomatů a židovských aktivistů působících ve Švýcarsku pod vedením Aleksandra Ładośeho (1891–1963), kteří se během druhé světové války výrobou falešných pasů snažili zachránit tisíce lidských životů. Akce probíhala v rámci programu Ministerstva kultury a národního dědictví Polské republiky a ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Institutem Pileckého. Na večeru promluvil ředitel Polského institutu v Praze pan Maciej Ruczaj a ředitel Institutu Pileckého pan Wojciech Kozlowski.

Foto: OVK

Festival Meeting Brno 2020: Poslední nástupiště – brněnské židovské transporty

 

Multižánrový festival Meeting Brno nabízí platformu pro setkání zástupců různých názorů, kultur a náboženství. Jeho program letos již po páté připomněl, jak moc je pro naši společnost důležité vyrovnat se s vlastní minulostí, znát své kořeny a díky tomu čelit výzvám současnosti. Letošní ročník festivalu, jehož patronkou se stala Daniela Hammer-Tugendhat, umožnil divákům seznámit se s projekty, které přispívají k udržení paměti města a regionu. Vrcholem festivalu se stala exkurze do Brněnce spojená s projekcí filmu Schindlerův seznam přímo v areálu bývalé továrny, kde se příběh záchrany 1200 Židů odehrál a kde nyní Daniel Low-Beer plánuje vybudovat památník šoa. Brněnská pobočka ŽMP se do festivalu zapojila site specific událostí, která kombinovala odborný komentář historičky Táni Klementové a divadelní montáž režisérů Evy Lietavové a Pavla Strašáka. Nic netušící diváci se sešli v přednáškovém sále na tř. Kpt. Jaroše, kde v průběhu přednášky o osudech brněnské komunity obdrželi instrukce, že se mají dostavit do tělocvičny základní školy na Merhautově ulici, která sloužila jako shromaždiště židovského obyvatelstva. Tady měli možnost přihlížet jedinečné divadelně-hudební koláži z výpovědí pamětníků a následně byli historickou tramvají převezeni na hlavní nádraží – stejně, jako svého času takřka všichni židovští obyvatele z Brna a okolí.

Foto: Jakub Šnajdr

Evropský den židovské kultury 2020


Na první zářijovou neděli připadnul letos již dvacátý první ročník Evropského dne židovské kultury, jehož cílem je sblížení židovské a nežidovské společnosti, vyzdvihnutí rozmanitost a bohatství judaismu, ale také ochrana a propagace židovského kulturního dědictví jako nedílné součásti evropských dějin. Brněnská pobočka Židovského muzea v Praze oslavila tento den kulturním programem, jehož součástí byla vernisáž výstavy Země zaslíbená česko-izraelské dvojice fotografů Jana Sekala a Marty Levin, která ukazuje neotřelé pohledy na Izrael z míst, kam se turisté nedostanou. K slavnostní atmosféře večera přispěl recitál virtuózního dua Vladislav Bláha (kytara) a Tatsiana Drobysh (mandolína, domra), jehož žánrový rozsah sahá od barokní hudby přes klezmery a úpravy folkloru jižní Moravy nebo Běloruska až po písně sefardských Židů. Program Evropského dne židovské kultury zastřešuje a koordinuje Evropská asociace na ochranu a podporu židovské kultury a dědictví ve spolupráci s Národní knihovnou Izraele.
Foto: OVK

Sarajevská hagada v Brně

Koncem července přivezla do Brna v rámci Dnů slovanské kultury Martina Mlinarević velvyslankyně Bosny a Hercegoviny faksimili Sarajevské hagady, nejvzácnější bosenské knihy. Hagada byla veřejnosti prezentována spolu s putovní výstavou „Kulturní dědictví UNESCO Bosny a Hercegoviny“, která vedle dalších památek přestavila i sarajevský židovský hřbitov. Pozvání do Vily Löw Beer na diskusní večer s velvyslankyní přijalo OVK Brno i četní návštěvníci jeho kulturních akcí.

Příměstské tábory Židovského muzea v Praze

Ve dnech 13.–17. 7. 2020 a 17.–21. 8. 2020 se uskutečnily první příměstské tábory Židovského muzea v Praze, pořádané Oddělením pro vzdělávání a kulturu. Červencový tábor nesl název „Ztracený poklad Maiselovy rodiny“. V rámci programu se děti seznámily s postavami a příběhy renesančního Josefova a coby detektivové pátraly po ztraceném pokladu Maiselovy synagogy. Stopy je vedly po královské cestě přes Staroměstské náměstí a Josefov až na Pražský hrad a poté přes Karlův most zpět na Staré město. Po cestě objevovaly další legendy spojené s těmito historickými místy a po úspěšném luštění a bádání cestu završily u ztraceného pokladu.


Foto: OVK

Srpnový tábor se nesl v duchu tématu „Alchymista císaře Rudolfa“. Dětem bylo skrz napínavý příběh, ve kterém společně řešily hádanky, hledaly indicie, vařily lektvary a objevovaly tajuplná místa Prahy, přiblíženo období rudolfínské Prahy. Rádi bychom tímto poděkovali Muzeu Karlova mostu, které nám umožnilo návštěvu své expozice a výlety do pražských Benátek s komentářem. V srpnu se rovněž konal příměstský tábor v brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu, jeho tématem byly židovské příběhy a pohádky, a proto nesl název „Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů“.

Foto: OVK

Další zprávy z muzea

Kurz Průvodce Židovského muzea

Z důvodu velkého zájmu ze strany pražských průvodců pořádalo Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP netradičně i o letních prázdninách třídenní kurz Průvodce ŽMP v termínu 20.–22. 7. 2020. Průvodci měli jako vždy možnost seznámit se s dějinami Židů v Čechách a na Moravě, s židovskými tradicemi a zvyky, s dějinami antisemitismu a holocaustu/šoa, s historií Židovského muzea a Židovské obce v Praze a také s židovskou kulturou 20. století, především s významnými osobnostmi v oblasti literatury.
Vzhledem k současné mezinárodní situaci se OVK ŽMP rozhodlo uspořádat vůbec poprvé i opakovací kurz Průvodce ŽMP, který proběhl 11. 8. 2020 za účasti osmnácti posluchačů. Tento intenzivní kurz byl určen absolventům zmíněného třídenního kurzu, kteří si chtěli prohloubit či zopakovat již nabyté znalosti. Zároveň si mohli ujasnit pochybnosti a utvrdit se v nastudovaných informacích. Hlavním cílem dne bylo připravit budoucí průvodce ŽMP na úspěšné získání licence, a tím jim profesně pomoci v současné době. Díky pozitivním reakcím na tuto novinku v činnosti OVK ŽMP bude jednodenní opakovací kurz pořádán v budoucnu pravidelně, a to vždy dvakrát do roka, stejně tak jako standardní kurz Průvodce ŽMP.

Seminář pro pedagogy Židé, dějiny a kultura

Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP uspořádal 28. 8. 2020 další z pravidelných nadstavbových seminářů pro pedagogy. Letošního semináře, tematicky zaměřeného na nejstarší období existence židovského národa, s názvem „Historický a literární kontext Hebrejské bible“ se zúčastnilo jednadvacet pedagogů. David Rafael Moulis (ETF UK) přiblížil posluchačům nejnovější výsledky archeologického výzkumu na několika izraelských lokalitách a jejich možnou interpretaci dosvědčující proměny judského kultu v 10.–8. st. př. n. l. V přednášce Jana Duška (ETF UK) se pedagogové seznámili s nejstaršími doklady hebrejského biblického kánonu, kontextem jejich vzniku a významem jednotlivých literárních památek pro formování hebrejské bible. Literatuře byla věnována také návštěva knihovny Židovského muzea. Píseň písní patří k nejkrásnějším textům hebrejského kánonu a díky pracovníkům knihovny ŽMP měli účastníci semináře možnost seznámit se s jejím nádherným a různorodým zpracováním. Využili také výjimečnou příležitost prohlédnout si jedny z nejstarších hebrejských tisků vzešlých z českých hebrejských tiskařských dílen. S velkým ohlasem se setkala také návštěva dílny restaurátorů papíru. Tento jednodenní seminář byl završen přednáškou Jiřího Janáka (FF UK) zaměřenou na staroegyptské textové a archeologické doklady pro přítomnost Hebrejců v Egyptě a problematiku historicity biblického exodu.
Foto: OVK

Boskovice hostily brněnský seminář Židé, dějiny a kultura

Pedagogický seminář završující celoroční běh akreditovaných kurzů pro učitele se netradičně pro brněnskou pobočku odehrál 26. 8. 2020 v Boskovicích. Na téma „Židovské náboženství v proměnách věků“ přijeli přednášet kolegové z brněnské religionistiky a rabín Štěpán Menaše Kliment. Část programu pro devatenáct účastníků byla připravena v židovském obecním domě a část v synagoze. Děkujeme mnohokrát Muzeu regionu Boskovicka za spolupráci a příjemný pocit, že letní výlety ještě neskončily.

Foto: OVK

Staronový pražský hebrejský font


Americký typograf a uznávaný odborník na knižní design Scott Martin Kosofsky se inspiroval hebrejským fontem pražských židovských tiskařů první poloviny 16. století a vytvořil v digitální podobě font, který nazval Prague Hebrew, Ivrit Prag. Dokončení tohoto projektu paradoxně podpořila světová epidemie onemocnění Covid-19, kterou Kosofsky pojal jako impulz k realizaci svého záměru oživit jedinečný grafický styl. S pražským knihtiskem se seznámil díky sbírce knihovny newyorského Židovského teologického semináře, jejíž pražské tisky českým obdivovatelům židovské knižní kultury zprostředkovala na úspěšné výstavě dlouholetá kurátorka ŽMP Olga Sixtová. Výsledky jejího projektu a studie dalších domácích i zahraničních odborníků na knižní kulturu nabídla reprezentativní publikace Hebrejský knihtisk v Čechách a na Moravě (Praha 2012). Grafický styl pražských tiskařů byl formován italskými tiskaři, vyvíjel se vlastní cestou, pevně ukotvenou v místní aškenázské rukopisné kultuře a s využitím zkušeností domácích křesťanských tiskařů. Kosofskému se po 500 letech podařilo převést pověstnou úhlednost a jemnou eleganci starých pražských hebrejských tisků do digitálního prostředí. Jišar koach, ať se mu v moderním světě daří!

Bohoslužba o svátku Jom kipur v polním táboře před Metami a sbírka textilu Židovského muzea v Praze


V říjnu 2020 uplynulo 150 let od konání polní židovské bohoslužby o svátku Jom kipur během prusko-francouzské války. Bohoslužba slavená dne 5. října 1870 v polním táboře před Metami rezonovala v povědomí Židů z německy mluvících zemí až do nástupu nacismu. Její slavení, měsíc po vítězství pruských vojsk v bitvě u Sedanu, v jejíchž řadách bojovali také židovští muži, bylo považováno za symbolické potvrzení integrace a akceptování Židů v řadách pruských vojsk i v tehdejší společnosti. Její četná spodobnění na obrazech, grafikách, ale i na textilních šátcích se stala součástí mnoha židovských domácností. Ve sbírkách textilu Židovského muzea v Praze je celkem pět pamětných bavlněných šátků s tištěným vyobrazením polní bohoslužby před Metami. Autorem předlohy byl Moritz Daniel Oppenheim, považovaný za prvního židovského malíře „moderní éry“, který získal světové uznání. Bohoslužba, kterou zachytil, se odehrává v údolí u Met. Kolem provizorního svatostánku, před kterým se nad modlitebným pultem se svatým Písmen sklání v talitu zahalený rabín, se modlí stovky židovských vojáků. Na hlavách mají pruské helmy s bodcem, někteří z nich jsou zahaleni do talitů. Dění z pozadí sleduje skupina pruských křesťanských vojáků chránících své židovské spolubojovníky před možným útokem Francouzů. Ve čtyřech medailonech v rozích šátku jsou vloženy verše rabína Gustava Philippsona popisující okolnosti, za nichž k bohoslužbě došlo. Texty v kartuších jsou výzvou z Malachiášova proroctví: „Což nemáme my všichni jednoho Otce? Což nestvořil nás jediný Bůh?

From Generation To... projekt rozhovorů s přeživšími podporovaný Robertem B. Friedem, vnukem zesnulé Rebeky Fried


Pan Rob Fried z USA setrvale podporuje projekty muzea k uctění památky obětí šoa, letos k uchování paměti jeho babičky Rebeky (Rifky) Fried, která 1. dubna tohoto roku zemřela ve věku 91 let. Rebeka (Rifka) Fried, rozená Weissová, byla přeživší šoa. Narodila se v Československu v městě Brod na území tehdejší Podkarpatské Rusi (dnes město Brid na Ukrajině) do nábožensky založené rodiny. V roce 1944 byla Rifka poslána do ghetta v Mukačevu a v květnu pak deportována do Osvětimi, kde ztratila své rodiče. V roce 1945 byla postupně přes Bergen-Belsen a Rochlitz poslána na pochod smrti. Osvobození ji zastihlo v Žatci. V roce 1948 se po prvním neúspěšném pokusu podruhé vydala do Izraele, kde se provdala za Izraele Frieda, rovněž přeživšího šoa. V roce 1959 se přestěhovali do Spojených států amerických se svými dvěma dětmi Alexem a Matthewem (Maty), měli pět vnoučat a dočkali se též čtyř pravnoučat. Ti všichni na ni vzpomínají jako na výjimečnou ženu. 

 

Vítáme vaše náměty, připomínky i stížnosti

Budeme rádi, když nám na office@jewishmuseum.cz zašlete svá sdělení. Jsou pro nás inspirací
k zlepšování našich služeb.
Website
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Vydává Židovské muzeum v Praze
Redakce: Tomáš Tetiva
Fotografie: ŽMP, pokud není uvedeno jinak
www.jewishmuseum.cz

Židovské muzeum v Praze, U Staré školy 1, 110 01 Praha 1
IČO 60459263
Bankovní spojení: Commerzbank, AG, Jugoslávská 1, 120 21 Praha 2
Účet pro vnitrostátní platby v Kč: 10426398/6200, 
variabilní symbol 1382002
Účet pro platby v EUR: 1042639, IBAN: CZ60 6200 0000 0000 1042 6398
Účet pro platby v USD: 1042639, IBAN: CZ22 6200 0001 0700 1042 6398
SWIFT CODE: COBACZPXXXX






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Židovské muzeum v Praze · U Staré školy 1, 110 00 Praha 1 · Praha 110 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp
]]>
Fri, 16 Oct 2020 11:58:16 +0000 <![CDATA[Shana tova 5781]]> https://mailchi.mp/d5ae077d77cd/shana-tova-3514005 https://mailchi.mp/d5ae077d77cd/shana-tova-3514005 Shana tova 5781
View this email in your browser
Twitter
Facebook
Website
Copyright © 2020 Židovské muzeum v Praze, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp
]]>
Shana tova 5781
View this email in your browser
Twitter
Facebook
Website
Copyright © 2020 Židovské muzeum v Praze, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp
]]>
Fri, 18 Sep 2020 10:52:38 +0000
<![CDATA[Zpravodaj ŽMP 2/2020]]> https://mailchi.mp/e6cf70124b80/zpravodaj-mp-22020 https://mailchi.mp/e6cf70124b80/zpravodaj-mp-22020 Zpravodaj ŽMP 2/2020
​office@jewishmuseum.cz
View this email in your browser

Zůstaňte s námi v kontaktu i on-line

  • navštivte virtuálně naše budovy a stálé expozice:
         Klausová synagoga - Obřadní síň - Maiselova synagoga - 
         Pinkasova synagoga - Španělská synagoga - Starý židovský hřbitov
Fotografie z online výstavy
„Už se nemusím bát sousedů." Životní příběh Ivany Beranové (Fantlové) a její rodiny

 

Výběr z kulturních akcí a přednášek

„Již dlouho žijí kaktusy v diaspoře…“ Literární reportáže Egona Erwina Kische z Mexika

Ve čtvrtek 4. června se v Maiselově synagoze uskutečnil večerní pořad u příležitosti 135. výročí narození žurnalisty a spisovatele E. E. Kische (1885–1948). Pražský literární dům autorů německého jazyka ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze připravil pořad, který se zaměřil především na autorovy tzv. mexické reportáže. Germanistky Barbora Šrámková a Viera Glosíková připomněly tyto texty, reflektující téma války, nacismu a šoa, ale také hovořily o celém Kischově životě a tvorbě. Tento pořad byl prvním večerním pořadem v Židovském muzeu v Praze po dlouhé nucené odmlce. O to více byl povzbudivý vysoký počet návštěvníků.

Gariky Igora Gubermana

Ve čtvrtek 11. června proběhl v Maiselově synagoze komponovaný večer věnovaný osudu a tvorbě izraelského rusky píšícího autora Igora Gubermana (1936). O drobných literárních útvarech, tzv. garicích, a o jejich překladu hovořil překladatel Milan Dvořák. Aforistická čtyřverší v průběhu večera přednášel herec Jiří Žák. Zpěvačka Alena Hanusová doprovázela mluvené slovo písněmi dvou dalších rusko-židovských autorů Alexandra Galiče a Alexandra Rozenbauma.

Temnota i naděje ve filmu Nabarvené ptáče

Sezonu večerních pořadů 2019/2020 v Maiselově synagoze završil ve čtvrtek 25. června rozhovor filosofa a pedagoga Miroslava Petříčka s režisérem, scenáristou a producentem Václavem Marhoulem. Hlavním tématem bylo oceňované a diskutované filmové drama Nabarvené ptáče. Hosté diskutovali především o práci s literární předlohou a o poselství a síle filmového ztvárnění.

Nedělní dílna pro rodiče s dětmi: Medvídek Dubi hledá šaty pro letušku

Lola Beer Ebner se narodila v roce 1910 v Prostějově jako Carola Zwillinger, ale výrazně vynikla až ve své druhé vlasti.  Vystudované oděvní návrhářce se s manželem Josefem Beerem podařilo ještě v březnu 1939 dostat do tehdejší mandátní Palestiny, a tak si na rozdíl od ostatních členů rodiny zachránit život. V centru Tel Avivu si záhy otevřela obchod s kvalitními látkami a krejčovský salón. V zemi, která se rozvíjela úsilím zemědělských průkopníků a stavitelů a kde bylo zvykem oblékat se prostě a prakticky, vzbudily modely Loly Beer velkou pozornost a brzy našly množství zákaznic. Po vzniku izraelského státu v roce 1948 navrhla elegantní uniformy pro ženy sloužící v armádě nebo letušky, oblékala první dámy a další významné osobnosti. V 60. a 70. letech se její módní kolekce, uváděné pod jménem druhého manžela Ebner, dočkaly uznání i v zahraničí. Salon na prestižní telavivské třídě Ha-Jarkon vedla až do svých 85 let. Na její památku pokryly jednu červnovou neděli sál na židovském hřbitově nepřeberné vzorky pestrobarevných látek, ke slovu přišly nůžky a střihové papíry, a nadějní mladí tvůrci si pod vedením medvídka Dubiho vyzkoušeli práci módních návrhářů.
Foto tým OVK a Tamara Kohutová
 

Letní podvečer ve Vile Löw-Beer

Zahrada vily Löw-Beer poskytla 17. června v příjemném letním duchu prostor neobvyklému a po několika měsících mimořádných stavů vzácnému podvečernímu setkání. V galerii Celnice jsme zahájili výstavu díla amatérského fotografa Kurta Bardoše (1914‒1945) z brněnské židovské rodiny, jehož životní příběh skončil v německém koncentračním táboře Dachau. Kurtovy neteře Ruth a Susanne návštěvníkům vyprávěly, jak se fotografie jejich strýce „brněnským zázrakem“ vrátily do rodiny a co pro ně listování starými alby znamenalo. Výstava bude přístupná celé léto, a tak je prohlídku možné spojit třeba s promítáním místního letního kina.



Na dernisáž 2. září chystá brněnské OVK komentovanou prohlídku. Po vernisáži jsme navázali akcí připravenou společně s Kulturním a vzdělávacím centrem rabína Federa nazvanou „Čtení nás baví. A vás?“ Účastníci se v zahradě mohli zaposlouchat do čtení z oblíbených knih, které si přinesli mimo jiné herec Národního divadla Brno Michal Bumbálek nebo Eva Yildizová z Husy na provázku. Inscenovanou literární ukázku z výukového programu prezentovaly Táňa Klementová a Barbora Dočkalová, ze svých autorských knih četli Eva Neuschlová a Daniel Novotný. Ukázku z připravovaného divadelního představení přednesla také Hana Frejková.

Foto tým OVK a Tamara Kohutová

 

Další zprávy z muzea

Archivář na kole – publikace připomíná působení tragicky zesnulého historika Jiřího Fiedlera
 

Židovské muzeum v Praze připravilo český překlad anglické e-knihy „Archivář na kole “, která připomíná život a neocenitelné dílo překladatele a historika Jiřího Fiedlera. Kniha věnovaná Jiřímu Fiedlerovi je nyní na stránkách muzea volně ke stažení.
Životní dráha Jiřího Fiedlera se tragicky uzavřela v roce 2014, kdy byl i se svou manželkou brutálně zavražděn ve svém bytě mužem, který ho navštívil pod záminkou odborné konzultace. O této tragické události pak informovala i zahraniční média, nekrolog Jiřímu Fiedlerovi věnoval například deník The New York Times.
E-kniha Archivář na kole, mezi jejímiž spoluautory jsou např. Dušan Karpatský, Mark Talisman, Leo Pavlát či rabín Norman Patz, přináší velmi příjemné čtení, které není jen vzpomínkou na zajímavou osobnost se specifickým smyslem pro humor, ale i sondou do poměrů kolem židovské komunity v době normalizace.
„Jiří Fiedler v době zmaru dělal to, čemu by se za normálních poměrů věnovaly odborné instituce, a sklízel za to nevůli Státní bezpečnosti i podezíravost okolí. V době naprostého pohrdání židovským kulturním dědictvím v Čechách a na Moravě vykonal práci, z níž mohou čerpat generace dalších badatelů v oblasti židovského místopisu,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.
Původní anglický text nazvaný „Archivist on a Bicycle: Jiří Fiedler“ vznikl z iniciativy americké spisovatelky a publicistky Heleny Epsteinové českého původu. Ta se s Jiří Fiedlerem dostala do kontaktu poprvé v roce 1990 při zjišťování informací o české židovské komunitě. V průběhu let se s ním mnohokrát při své badatelské práci osobně setkala a stali se přátelé.

Věnujte do muzea


Přemýšlíte, jak nejlépe uchovat památku na vaše blízké nebo na spolehlivém místě uložit vaše vlastní vzpomínky? Obraťte se na nás, jsme tou nejlepší adresou. 
Židovské muzeum v Praze je po New Yorku a Vídni třetí nejstarší institucí svého druhu na světě. Od znovuobnovení samostatné činnosti v roce 1994, kdy bylo navráceno z rukou státu českým židovským organizacím, se muzeum opět věnuje systematickému rozvoji svých sbírkových, knihovních, archivních a dokumentačních fondů.



Charlotte Schroetter-Radnitz-Frumi (1899-1986)
Portrét historika umění, kritika a teoretika Oskara Schürera (1892-1949), 1931-32, olej na plátně, 93 x 82 cm

Šíře akvizičních zájmů muzea jako paměťové instituce, jejímž hlavním posláním je péče o uchování, studium a šíření duchovního, kulturního a historického odkazu Židů v českých zemích ve středoevropském kontextu, je velice rozsáhlá. Soustřeďuje se nejen na oblast výtvarných umění či vizuální a knižní kultury, kam patří zejména, i když nikoli výhradně, rituální předměty dokumentující dějiny židovských komunit a jednotlivců, ale cílí také na sběr archivních dokumentů, písemností, fotografií, předmětů denní potřeby, nejrůznějších personálií a orálních svědectví, jež jsou dokladem židovské každodennosti napříč staletími včetně nejtragičtější kapitoly židovských dějin — období šoa.
Muzeum přijímá nabídky darů a odkazů a ve vybraných případech také doplňuje své rozsáhlé sbírky a fondy nákupy od soukromých vlastníků ať již přímo, či z nabídek veřejných aukcí v České republice i v zahraničí. Veškeré předměty, dokumenty a svědectví zařazené do sbírek a fondů Židovského muzea v Praze se stávají součástí unikátního celku v rámci světového kulturního dědictví a jako takové jsou s náležitou péčí uchovávány a zpřístupňovány zájemcům z řad laické i odborné veřejnosti.
Blůza polního stejnokroje Franka J. Marlowa (1911-1996), Velká Británie, 1942-45, vlna, bavlna, kovové přezky, knoflíky, strojové a ruční šití, výrobce Black & Company Limited, Glasgow

Židovské muzeum se zapojilo do projektu v Praze jako doma

Přijeďte do Prahy a navštivte Židovské muzeum! S voucherem V Praze jako doma získáte za 1 bod vstupenku do stálých expozic Židovského muzea v Praze ve třech historických synagogách a Obřadní síni, dále na Starý židovský hřbitova a do muzejní Galerie Roberta Guttmanna, a to včetně audioguidu, který Vás provede Židovským Městem. Vstupenku získáte v Informačním centru Židovského muzea na adrese Maiselova 15. Za jednu noc v hotelu získáte na osobu 2 body, které pak přeměňujete na vstupy do partnerských míst a institucí nebo za služby průvodců. Celý pobyt tak nebude stát žádnou horentní sumu. Do projektu je smluvně zapojeno více než 200 hotelů. Více informací k projektu V Praze jako doma.

Prohlášení Federace židovských obcí v ČR, Židovské obce v Praze a Židovského muzea v Praze k článku Památník vs. památky v Terezíně


Lidové noviny přinesly dne 30. 6. článek, nazvaný Památník vs. Památky v Terezíně, podepsaný výkonným ředitelem Centra studií genocid v Terezíně Šimonem Krbcem a Pavlem Chalupou jako členem představenstva Židovské liberální unie ČR.
S politováním konstatujeme, že skutečnosti uváděné v textu jsou povětšinou polopravdy motivované osobní záští; jde o další dějství v dlouhodobé snaze pisatelů diskreditovat Památník ticha, významnou paměťovou instituci, postavenou na odkazu holocaustu.
Zcela nekorektní je přitom snaha autorů článku poukazovat na neutěšený stav některých objektů v Terezíně v souvislosti s Památníkem ticha. A jako zcela manipulativní se ukazuje odkaz na Židovskou liberální unii, jíž se jeden z autorů zaštiťuje, když představenstvo této organizace se ještě v den, kdy článek vyšel, od jeho obsahu distancovalo.
Autorům současně nejde jen o diskreditaci Památníku ticha. Jejich zjevným cílem je přimět ministra kultury L. Zaorálka a s ním celou vládu ke změně stanoviska k projektu Památníku ticha v době, kdy se bude návrh projednávat na vládní úrovni.
Zneužití nesmírně vážného a pro nás osobně stále citlivého tématu odkazu holocaustu k osobním útokům a nízkým sporům, které v nejmenším nepřispívají k důstojné připomínce památky obětí nacismu, jednoznačně odsuzujeme a vyjadřujeme plnou podporu Památníku ticha a záměru zajistit jeho provoz z veřejných prostředků.

V Praze dne 2. července 2020

Petr Papoušek, předseda, Federace židovských obcí v ČR
František Bányai, předseda, Židovská obec v Praze
Leo Pavlát, ředitel, Židovské muzeum v Praze
Foto: Jan Polák / CC BY-SA 3.0
 
Synagogy Židovského muzea v Praze patří mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v ČR

Mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v České republice patří synagogy ve správě Židovského muzea v Praze. Vůbec nejvíce návštěvníků zamířilo do Pinkasovy synagogy a Klausové synagogy. Uvedla to nedávno vydaná zpráva vládní agentury CzechTourism za rok 2019.
„Těší nás zájem návštěvníků,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.  „Synagogy z několika dějinných období a zde vystavené předměty židovského náboženského kultu stejně jako historické dokumenty nabízejí obohacující zážitek. Věříme, že i letos navzdory krizi v důsledku pandemie přilákají nové zájemce.“
Podle zprávy zhlédlo Pinkasovu synagogu, na jejíchž zdech jsou ručně vepsána jména obětí šoa z Čech a Moravy, více než 640 tisíc návštěvníků a barokní Klausovou synagogu se stálou expozicí věnovanou židovským tradicím a zvykům na 440 tisíc zájemců.
Na 4. místě z hlediska návštěvnosti se umístila Maiselova synagoga, která hostí stálou expozici k dějinám českých Židů od počátků jejich usídlení do emancipace koncem 18. století. Tuto synagogu, původně z roku 1592, navštívilo téměř 330 tisíc lidí.
Na 5. místo žebříčku dosáhla gotická Staronová synagoga Židovské obce v Praze s návštěvností zhruba 276 tisíc lidí. V první desítce se na 8. místě objevila ještě Španělská synagoga, která od června 2019 prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Přesto ji stihlo navštívit téměř 220 tisíc lidí.
Dobrou návštěvnost vykázaly synagogy muzea i v rámci žebříčku TOP 50, tedy vůbec nejnavštěvovanějších památek v České republice. Pinkasova synagoga se stala 10. nejnavštěvovanějším místem a na 16. místě se umístila Klausová synagoga. V rámci Prahy pak patří Pinkasova, Maiselova a Klausová synagoga mezi desítku nejvíce navštěvovaných cílů. V kategorii sdružených turistických cílů se Židovské muzeum v Praze umístilo na 6. místě.
ŽMP získalo do sbírek unikátní negativy a dokumenty k historii internačního a pracovního tábora Hagibor v Praze z období 1944–1945

Židovské muzeum v Praze získalo do svých sbírek mimořádně cenný konvolut negativů, které zachytily prostory internačního a pracovního tábora Hagibor v Praze-Strašnicích. Součástí areálu na Hagiboru byla od počátku 20. stol. nejen budova chorobince a později starobince, rozsáhlé pozemky se ale staly i místem působení tělovýchovného židovského sportovního klubu s názvem Hagibor.
Klub se ve 30. letech 20. století stal členem mezinárodního svazu Makabi a současně i dějištěm čilého kulturního a společenského života. Vznik protektorátu znamenal pro Židy ztrátu občanské rovnoprávnosti a lidských práv. Hřiště na Hagiboru bylo jedním z posledních míst pod širým nebem v Praze, kde směly židovské děti sportovat a trávit volný čas. Postupně však většina návštěvníků Hagiboru byla deportována hromadnými transporty do ghetta v Terezíně. Na pozemcích uvolněného areálu se v červenci 1944 začaly stavět přízemní dřevěné baráky o rozměrech 12 × 41 m včetně garáží, dílen a strážnice, na pozemku tábora byla vybudována kanalizace, rozvod vody a elektřiny.
Od konce léta 1944 baráky sloužily k internaci židovských míšenců a židovských partnerů ze smíšených manželství. Počátkem roku 1945 musela ale většina těchto vězňů nastoupit do transportů s označením AE k tzv. uzavřenému pracovnímu nasazení v terezínském ghettu. Do vězeňských baráků na Hagiboru pak nacisté umístili nežidovské partnery židovských žen a míšenek. Jako datum zrušení tábora se uvádí 3. 5. a 5. 5. 1945.
Výjimečný soubor fotografií pořídil Otto Lang, jeden z židovských vězňů, který do tábora nastoupil 17. 9. 1944. Pořídil záběry nejen vězeňských baráků a prostranství mezi nimi, ale i snímky z dílen, v nichž byli vězni nasazeni na nucené práce. Sbírku materiálů mimořádné vypovídací hodnoty, které zachytily celý areál tehdejšího tábora i s okolím, věnovala ŽMP dcera Otty Langa paní Hana Langová Vepřeková z Brna.
 
Zahájení restaurování tzv. Bratislavské opony

V červnu 2020 bylo s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky zahájeno restaurování výjimečného předmětu ze sbírky textilu Židovského muzea v Praze, a to tzv. Bratislavské opony (inv. č. 104.805). Opona zhotovená v roce 1731 patřila bratislavskému pohřebnímu bratrstvu Chevra kadiša. Bývalé Státní Židovské muzeum ji zakoupilo v roce 1951 jako konfiskát z blíže neznámého soukromého majetku.
Opona je výjimečná tím, že se jako výzdoba její středové části uplatnila obdélná osmanská pokrývka. Ta je vyšívaná kovovými nitěmi zlaté a stříbrné barvy, připomínajíc tak masivní kovový reliéf s výzdobou rozet, půlměsíců a stylizovaných tulipánů. Do střední Evropy ji přinesla osmanská vojska obléhající v roce 1683 Vídeň. Jejich porážka 12. září 1683 a následné vyrabování jejich vojenského tábora měly za následek „přesun“ bohaté osmanské kořisti do metropolí vítězných křesťanských panovníků, včetně Bratislavy, která byla v této době korunovačním městem uherských králů.
Po ukončení restaurování, jehož délka se odhaduje na dva roky, by se tzv. Bratislavská opona měla stát na podzim 2022 klíčovým exponátem výstavy Slovenské národní galerie v Bratislavě, připravované v rámci projektu „Osmanská okupace střední Evropy v 16. a 17. století a její historická reflexe“. Studium, které přípravu výstavy doprovází, zajisté doplní i dosavadní znalosti o tzv. Bratislavské oponě o nová zjištění týkající se jak jejího vzniku, tak i jejich dalších osudů, než se stala součástí sbírek Židovského muzea v Praze.
Prohlášení Federace židovských obcí v ČR ke kalendáři z nakladatelství Naše vojsko

Židovské muzeum v Praze plně sdílí dále uvedený postoj Federace židovských obcí v České republice k zveřejnění „Kalendáře osobností třetí říše“ nakladatelstvím Naše vojsko. 
Není to tak dlouho, co byla naše a mezinárodní veřejnost pohoršena tím, že nakladatelství Naše vojsko vyrábí a prodává trička a hrnečky s portréty válečných zločinců z doby 2. světové války. Orgány činné v trestním řízení konstatovaly, že tuto věc nelze podle platné právní úpravy postihnout. To zřejmě podnítilo Naše vojsko k pokračování v této činnosti, dalším „výtvorem“ z jeho dílny. Kalendář na příští rok s „…osobnostmi třetí říše“.
Nejen samotné vydání, ale i grafická úprava kalendáře jednoznačně prokazují, že jde nejen o podporu nacismu, tedy hnutí prokazatelně směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, ale dokonce o glorifikaci jeho čelných představitelů, vesměs nacistických válečných zločinců. Podle našeho názoru argumenty, opírající se o svobodu projevu, již nemohou v tomto případě obstát. Federace židovských obcí proto podává na nakladatelství Naše vojsko a na jeho ředitele trestní oznámení.

Pozvánka na nedělní dětské dílny 

Brno - 9. 8. 2020: Medvídek Dubi před sochou prezidenta Osvoboditele
Narodil se ve Dvoře Králové, studoval v Paříži, tvořil v Praze, bojoval na Sommě, chtěl se stát legionářem. A to je prosím jen část dalšího příběhu z ateliéru medvídka Dubiho. Na této dílně vás čeká povídání o sochaři Otto Gutfreundovi a keramické tvoření pro malá stvoření.

Praha - 19. 7. 2020: Lvíček Arje pozoruje svět skrz barevné okno
V červencové dílně se společně s lvíčkem Arjem inspirujeme v tvorbě malíře Marca Chagalla. Jeho dílo bylo ovlivněno šťastnými vzpomínkami na dětství, zabýval se výzdobou veřejných staveb a věnoval se také ilustrování knih. Lvíček Arje vás poprosí, abyste si vzali do ruky pestré barvy a skrze ně objevovali svět.
Prohlídka: Jeruzalémská synagoga

Praha - 23. 8. 2020: Lvíček Arje vyrábí tradiční ozdoby
Na jaře letošního roku, v dubnu a v květnu, jsme nemohli s lvíčkem Arjem nic vyrábět. Arje tak mezitím přemýšlel, jak zajistit, abychom se v budoucnu vždy ve zdraví a spokojenosti setkali. V srpnové dílně nám poradí, jak si vyrobit tradiční ozdobu nad dveře – chamsu a díky jejím významům se vrátí ke dvěma poutním svátkům, o kterých nám letos nestihl vyprávět, k Pesachu a Šavuotu.
Prohlídka: Klausová synagoga

Začátek v Praze vždy od 10:00. Místo konání: Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP, Maiselova 15, Praha 1 (dvůr). Vstupné 50 Kč.

Začátek v Brně vždy od 10:30. Místo konání: Sál na židovském hřbitově v Brně, Nezamyslova 27. Vstupné 30 Kč.

Více o nedělních dílnách na www.jewishmuseum.cz

Pozvánka na příměstské tábory v Brně 

V srpnu se uskuteční dva příměstské tábory Židovského muzea v Praze v brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu. Děti každý den stráví nějaký čas kreativním vyráběním, něco nového se naučí, vyluští různé tajenky a šifry, dle počasí odpoledne stráví na procházce, v parku nebo na hřišti.

V termínu od 3. 8. - 7. 8. 2020 můžete své děti přihlásit na příměstský tábor Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů (židovské příběhy a pohádky).

V termínu 17. 8. - 21. 8. 2020 můžete své děti přihlásit na příměstský tábor Ateliér v lipové aleji (Moravští  umělci v příbězích).

Nové publikace

Nové číslo časopisu Judaica Bohemiae, 55 (2020), 1
 
V červenci 2020 vyšlo nové číslo časopisu Judaica Bohemiae, 55 (2020), 1.  Svazek zahajuje studie Ivety Cermanové (Official Discussions about the Toleration of Jews in Bohemia: On the Circumstances Surrounding the Issuance of the so-called Edict of Toleration in 1781), jež se na základě nově nalezených pramenů z Národního archivu v Praze zabývá problematikou židovské toleranční politiky Josefa II. s cílem, detailně objasnit okolnosti vydání klíčového dvorského dekretu (tzv. tolerančního patentu) pro české Židy z 19. října 1781. Příspěvek Petera Hallamy (Child Survivors and the Dynamics of Holocaust Memory in Late-Socialist Czechoslovakia) analyzuje první velké setkání přeživších terezínských dětí v Praze a Terezíně na podzim roku 1986 a přináší nové pohledy na dynamiku židovského života a vzpomínání na holocaust v komunistickém Československu.
Rubrika Zprávy obsahuje příspěvek Bernharda Purina, zabývající se stříbrnými judaiky z boskovických dílen židovských zlatníků Josefa Ruhmanna a Emanuela Eislera. Zpráva Ivety Cermanové a Alexandra Putíka rozebírá roli pražského židovského muzea v rozvoji výzkumu židovských dějin mezi lety 1945 a 2019. Představuje témata, jež byla v muzeu studována, významné publikační výstupy i odborné profily klíčových vědeckých pracovníků.
 Závěrečná sekce časopisu zahrnuje recenze publikací Jaroslava Klenovského Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska (Arno Pařík), Filipa Pauluse, Šárky Steinové a kol., Krajina a urbanismus na rukopisných plánech z 18. století. Translokační plány židovských obydlí v zemích Koruny české v letech 1727–1728 (Pavel Kocman), Jiřího Roháčka a kol., Epigraphica & Sepulcralia 8, Fórum epigrafických a sepulkrálních studií (René Petráš a Miroslava Jouzová), Kate Ottevanger a Jana Láníčka, Life and Love in Nazi Prague. Letters from an Occupied City by Marie Bade (Wolfgang Schellenbacher) a knihy Kateřiny Čapkové a Davida Rechtera (eds.), Židé, nebo Němci? Německy mluvící Židé v poválečném Československu, Polsku a Německu (Jakub Bronec).
 Judaica Bohemiae se specializují na vydávání odborných studií k dějinám a kultuře Židů v českých zemích, resp. širším středoevropském prostoru (území někdejší habsburské monarchie). Vycházejí od r. 1965 a jejich vydavatelem je Židovské muzeum v Praze. Publikačními jazyky jsou angličtina a němčina.
 

Vítáme vaše náměty, připomínky i stížnosti

Budeme rádi, když nám na office@jewishmuseum.cz zašlete svá sdělení. Jsou pro nás inspirací
k zlepšování našich služeb.

 
Website
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Vydává Židovské muzeum v Praze
Redakce: Tomáš Tetiva
Fotografie: ŽMP, pokud není uvedeno jinak
www.jewishmuseum.cz

Židovské muzeum v Praze, U Staré školy 1, 110 01 Praha 1
IČO 60459263
Bankovní spojení: Commerzbank, AG, Jugoslávská 1, 120 21 Praha 2
Účet pro vnitrostátní platby v Kč: 10426398/6200, 
variabilní symbol 1382002
Účet pro platby v EUR: 1042639, IBAN: CZ60 6200 0000 0000 1042 6398
Účet pro platby v USD: 1042639, IBAN: CZ22 6200 0001 0700 1042 6398
SWIFT CODE: COBACZPXXXX






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Židovské muzeum v Praze · U Staré školy 1, 110 00 Praha 1 · Praha 110 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp
]]>
Zpravodaj ŽMP 2/2020
​office@jewishmuseum.cz
View this email in your browser

Zůstaňte s námi v kontaktu i on-line

  • navštivte virtuálně naše budovy a stálé expozice:
         Klausová synagoga - Obřadní síň - Maiselova synagoga - 
         Pinkasova synagoga - Španělská synagoga - Starý židovský hřbitov
Fotografie z online výstavy
„Už se nemusím bát sousedů." Životní příběh Ivany Beranové (Fantlové) a její rodiny

 

Výběr z kulturních akcí a přednášek

„Již dlouho žijí kaktusy v diaspoře…“ Literární reportáže Egona Erwina Kische z Mexika

Ve čtvrtek 4. června se v Maiselově synagoze uskutečnil večerní pořad u příležitosti 135. výročí narození žurnalisty a spisovatele E. E. Kische (1885–1948). Pražský literární dům autorů německého jazyka ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze připravil pořad, který se zaměřil především na autorovy tzv. mexické reportáže. Germanistky Barbora Šrámková a Viera Glosíková připomněly tyto texty, reflektující téma války, nacismu a šoa, ale také hovořily o celém Kischově životě a tvorbě. Tento pořad byl prvním večerním pořadem v Židovském muzeu v Praze po dlouhé nucené odmlce. O to více byl povzbudivý vysoký počet návštěvníků.

Gariky Igora Gubermana

Ve čtvrtek 11. června proběhl v Maiselově synagoze komponovaný večer věnovaný osudu a tvorbě izraelského rusky píšícího autora Igora Gubermana (1936). O drobných literárních útvarech, tzv. garicích, a o jejich překladu hovořil překladatel Milan Dvořák. Aforistická čtyřverší v průběhu večera přednášel herec Jiří Žák. Zpěvačka Alena Hanusová doprovázela mluvené slovo písněmi dvou dalších rusko-židovských autorů Alexandra Galiče a Alexandra Rozenbauma.

Temnota i naděje ve filmu Nabarvené ptáče

Sezonu večerních pořadů 2019/2020 v Maiselově synagoze završil ve čtvrtek 25. června rozhovor filosofa a pedagoga Miroslava Petříčka s režisérem, scenáristou a producentem Václavem Marhoulem. Hlavním tématem bylo oceňované a diskutované filmové drama Nabarvené ptáče. Hosté diskutovali především o práci s literární předlohou a o poselství a síle filmového ztvárnění.

Nedělní dílna pro rodiče s dětmi: Medvídek Dubi hledá šaty pro letušku

Lola Beer Ebner se narodila v roce 1910 v Prostějově jako Carola Zwillinger, ale výrazně vynikla až ve své druhé vlasti.  Vystudované oděvní návrhářce se s manželem Josefem Beerem podařilo ještě v březnu 1939 dostat do tehdejší mandátní Palestiny, a tak si na rozdíl od ostatních členů rodiny zachránit život. V centru Tel Avivu si záhy otevřela obchod s kvalitními látkami a krejčovský salón. V zemi, která se rozvíjela úsilím zemědělských průkopníků a stavitelů a kde bylo zvykem oblékat se prostě a prakticky, vzbudily modely Loly Beer velkou pozornost a brzy našly množství zákaznic. Po vzniku izraelského státu v roce 1948 navrhla elegantní uniformy pro ženy sloužící v armádě nebo letušky, oblékala první dámy a další významné osobnosti. V 60. a 70. letech se její módní kolekce, uváděné pod jménem druhého manžela Ebner, dočkaly uznání i v zahraničí. Salon na prestižní telavivské třídě Ha-Jarkon vedla až do svých 85 let. Na její památku pokryly jednu červnovou neděli sál na židovském hřbitově nepřeberné vzorky pestrobarevných látek, ke slovu přišly nůžky a střihové papíry, a nadějní mladí tvůrci si pod vedením medvídka Dubiho vyzkoušeli práci módních návrhářů.
Foto tým OVK a Tamara Kohutová
 

Letní podvečer ve Vile Löw-Beer

Zahrada vily Löw-Beer poskytla 17. června v příjemném letním duchu prostor neobvyklému a po několika měsících mimořádných stavů vzácnému podvečernímu setkání. V galerii Celnice jsme zahájili výstavu díla amatérského fotografa Kurta Bardoše (1914‒1945) z brněnské židovské rodiny, jehož životní příběh skončil v německém koncentračním táboře Dachau. Kurtovy neteře Ruth a Susanne návštěvníkům vyprávěly, jak se fotografie jejich strýce „brněnským zázrakem“ vrátily do rodiny a co pro ně listování starými alby znamenalo. Výstava bude přístupná celé léto, a tak je prohlídku možné spojit třeba s promítáním místního letního kina.



Na dernisáž 2. září chystá brněnské OVK komentovanou prohlídku. Po vernisáži jsme navázali akcí připravenou společně s Kulturním a vzdělávacím centrem rabína Federa nazvanou „Čtení nás baví. A vás?“ Účastníci se v zahradě mohli zaposlouchat do čtení z oblíbených knih, které si přinesli mimo jiné herec Národního divadla Brno Michal Bumbálek nebo Eva Yildizová z Husy na provázku. Inscenovanou literární ukázku z výukového programu prezentovaly Táňa Klementová a Barbora Dočkalová, ze svých autorských knih četli Eva Neuschlová a Daniel Novotný. Ukázku z připravovaného divadelního představení přednesla také Hana Frejková.

Foto tým OVK a Tamara Kohutová

 

Další zprávy z muzea

Archivář na kole – publikace připomíná působení tragicky zesnulého historika Jiřího Fiedlera
 

Židovské muzeum v Praze připravilo český překlad anglické e-knihy „Archivář na kole “, která připomíná život a neocenitelné dílo překladatele a historika Jiřího Fiedlera. Kniha věnovaná Jiřímu Fiedlerovi je nyní na stránkách muzea volně ke stažení.
Životní dráha Jiřího Fiedlera se tragicky uzavřela v roce 2014, kdy byl i se svou manželkou brutálně zavražděn ve svém bytě mužem, který ho navštívil pod záminkou odborné konzultace. O této tragické události pak informovala i zahraniční média, nekrolog Jiřímu Fiedlerovi věnoval například deník The New York Times.
E-kniha Archivář na kole, mezi jejímiž spoluautory jsou např. Dušan Karpatský, Mark Talisman, Leo Pavlát či rabín Norman Patz, přináší velmi příjemné čtení, které není jen vzpomínkou na zajímavou osobnost se specifickým smyslem pro humor, ale i sondou do poměrů kolem židovské komunity v době normalizace.
„Jiří Fiedler v době zmaru dělal to, čemu by se za normálních poměrů věnovaly odborné instituce, a sklízel za to nevůli Státní bezpečnosti i podezíravost okolí. V době naprostého pohrdání židovským kulturním dědictvím v Čechách a na Moravě vykonal práci, z níž mohou čerpat generace dalších badatelů v oblasti židovského místopisu,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.
Původní anglický text nazvaný „Archivist on a Bicycle: Jiří Fiedler“ vznikl z iniciativy americké spisovatelky a publicistky Heleny Epsteinové českého původu. Ta se s Jiří Fiedlerem dostala do kontaktu poprvé v roce 1990 při zjišťování informací o české židovské komunitě. V průběhu let se s ním mnohokrát při své badatelské práci osobně setkala a stali se přátelé.

Věnujte do muzea


Přemýšlíte, jak nejlépe uchovat památku na vaše blízké nebo na spolehlivém místě uložit vaše vlastní vzpomínky? Obraťte se na nás, jsme tou nejlepší adresou. 
Židovské muzeum v Praze je po New Yorku a Vídni třetí nejstarší institucí svého druhu na světě. Od znovuobnovení samostatné činnosti v roce 1994, kdy bylo navráceno z rukou státu českým židovským organizacím, se muzeum opět věnuje systematickému rozvoji svých sbírkových, knihovních, archivních a dokumentačních fondů.



Charlotte Schroetter-Radnitz-Frumi (1899-1986)
Portrét historika umění, kritika a teoretika Oskara Schürera (1892-1949), 1931-32, olej na plátně, 93 x 82 cm

Šíře akvizičních zájmů muzea jako paměťové instituce, jejímž hlavním posláním je péče o uchování, studium a šíření duchovního, kulturního a historického odkazu Židů v českých zemích ve středoevropském kontextu, je velice rozsáhlá. Soustřeďuje se nejen na oblast výtvarných umění či vizuální a knižní kultury, kam patří zejména, i když nikoli výhradně, rituální předměty dokumentující dějiny židovských komunit a jednotlivců, ale cílí také na sběr archivních dokumentů, písemností, fotografií, předmětů denní potřeby, nejrůznějších personálií a orálních svědectví, jež jsou dokladem židovské každodennosti napříč staletími včetně nejtragičtější kapitoly židovských dějin — období šoa.
Muzeum přijímá nabídky darů a odkazů a ve vybraných případech také doplňuje své rozsáhlé sbírky a fondy nákupy od soukromých vlastníků ať již přímo, či z nabídek veřejných aukcí v České republice i v zahraničí. Veškeré předměty, dokumenty a svědectví zařazené do sbírek a fondů Židovského muzea v Praze se stávají součástí unikátního celku v rámci světového kulturního dědictví a jako takové jsou s náležitou péčí uchovávány a zpřístupňovány zájemcům z řad laické i odborné veřejnosti.
Blůza polního stejnokroje Franka J. Marlowa (1911-1996), Velká Británie, 1942-45, vlna, bavlna, kovové přezky, knoflíky, strojové a ruční šití, výrobce Black & Company Limited, Glasgow

Židovské muzeum se zapojilo do projektu v Praze jako doma

Přijeďte do Prahy a navštivte Židovské muzeum! S voucherem V Praze jako doma získáte za 1 bod vstupenku do stálých expozic Židovského muzea v Praze ve třech historických synagogách a Obřadní síni, dále na Starý židovský hřbitova a do muzejní Galerie Roberta Guttmanna, a to včetně audioguidu, který Vás provede Židovským Městem. Vstupenku získáte v Informačním centru Židovského muzea na adrese Maiselova 15. Za jednu noc v hotelu získáte na osobu 2 body, které pak přeměňujete na vstupy do partnerských míst a institucí nebo za služby průvodců. Celý pobyt tak nebude stát žádnou horentní sumu. Do projektu je smluvně zapojeno více než 200 hotelů. Více informací k projektu V Praze jako doma.

Prohlášení Federace židovských obcí v ČR, Židovské obce v Praze a Židovského muzea v Praze k článku Památník vs. památky v Terezíně


Lidové noviny přinesly dne 30. 6. článek, nazvaný Památník vs. Památky v Terezíně, podepsaný výkonným ředitelem Centra studií genocid v Terezíně Šimonem Krbcem a Pavlem Chalupou jako členem představenstva Židovské liberální unie ČR.
S politováním konstatujeme, že skutečnosti uváděné v textu jsou povětšinou polopravdy motivované osobní záští; jde o další dějství v dlouhodobé snaze pisatelů diskreditovat Památník ticha, významnou paměťovou instituci, postavenou na odkazu holocaustu.
Zcela nekorektní je přitom snaha autorů článku poukazovat na neutěšený stav některých objektů v Terezíně v souvislosti s Památníkem ticha. A jako zcela manipulativní se ukazuje odkaz na Židovskou liberální unii, jíž se jeden z autorů zaštiťuje, když představenstvo této organizace se ještě v den, kdy článek vyšel, od jeho obsahu distancovalo.
Autorům současně nejde jen o diskreditaci Památníku ticha. Jejich zjevným cílem je přimět ministra kultury L. Zaorálka a s ním celou vládu ke změně stanoviska k projektu Památníku ticha v době, kdy se bude návrh projednávat na vládní úrovni.
Zneužití nesmírně vážného a pro nás osobně stále citlivého tématu odkazu holocaustu k osobním útokům a nízkým sporům, které v nejmenším nepřispívají k důstojné připomínce památky obětí nacismu, jednoznačně odsuzujeme a vyjadřujeme plnou podporu Památníku ticha a záměru zajistit jeho provoz z veřejných prostředků.

V Praze dne 2. července 2020

Petr Papoušek, předseda, Federace židovských obcí v ČR
František Bányai, předseda, Židovská obec v Praze
Leo Pavlát, ředitel, Židovské muzeum v Praze
Foto: Jan Polák / CC BY-SA 3.0
 
Synagogy Židovského muzea v Praze patří mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v ČR

Mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v České republice patří synagogy ve správě Židovského muzea v Praze. Vůbec nejvíce návštěvníků zamířilo do Pinkasovy synagogy a Klausové synagogy. Uvedla to nedávno vydaná zpráva vládní agentury CzechTourism za rok 2019.
„Těší nás zájem návštěvníků,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.  „Synagogy z několika dějinných období a zde vystavené předměty židovského náboženského kultu stejně jako historické dokumenty nabízejí obohacující zážitek. Věříme, že i letos navzdory krizi v důsledku pandemie přilákají nové zájemce.“
Podle zprávy zhlédlo Pinkasovu synagogu, na jejíchž zdech jsou ručně vepsána jména obětí šoa z Čech a Moravy, více než 640 tisíc návštěvníků a barokní Klausovou synagogu se stálou expozicí věnovanou židovským tradicím a zvykům na 440 tisíc zájemců.
Na 4. místě z hlediska návštěvnosti se umístila Maiselova synagoga, která hostí stálou expozici k dějinám českých Židů od počátků jejich usídlení do emancipace koncem 18. století. Tuto synagogu, původně z roku 1592, navštívilo téměř 330 tisíc lidí.
Na 5. místo žebříčku dosáhla gotická Staronová synagoga Židovské obce v Praze s návštěvností zhruba 276 tisíc lidí. V první desítce se na 8. místě objevila ještě Španělská synagoga, která od června 2019 prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Přesto ji stihlo navštívit téměř 220 tisíc lidí.
Dobrou návštěvnost vykázaly synagogy muzea i v rámci žebříčku TOP 50, tedy vůbec nejnavštěvovanějších památek v České republice. Pinkasova synagoga se stala 10. nejnavštěvovanějším místem a na 16. místě se umístila Klausová synagoga. V rámci Prahy pak patří Pinkasova, Maiselova a Klausová synagoga mezi desítku nejvíce navštěvovaných cílů. V kategorii sdružených turistických cílů se Židovské muzeum v Praze umístilo na 6. místě.
ŽMP získalo do sbírek unikátní negativy a dokumenty k historii internačního a pracovního tábora Hagibor v Praze z období 1944–1945

Židovské muzeum v Praze získalo do svých sbírek mimořádně cenný konvolut negativů, které zachytily prostory internačního a pracovního tábora Hagibor v Praze-Strašnicích. Součástí areálu na Hagiboru byla od počátku 20. stol. nejen budova chorobince a později starobince, rozsáhlé pozemky se ale staly i místem působení tělovýchovného židovského sportovního klubu s názvem Hagibor.
Klub se ve 30. letech 20. století stal členem mezinárodního svazu Makabi a současně i dějištěm čilého kulturního a společenského života. Vznik protektorátu znamenal pro Židy ztrátu občanské rovnoprávnosti a lidských práv. Hřiště na Hagiboru bylo jedním z posledních míst pod širým nebem v Praze, kde směly židovské děti sportovat a trávit volný čas. Postupně však většina návštěvníků Hagiboru byla deportována hromadnými transporty do ghetta v Terezíně. Na pozemcích uvolněného areálu se v červenci 1944 začaly stavět přízemní dřevěné baráky o rozměrech 12 × 41 m včetně garáží, dílen a strážnice, na pozemku tábora byla vybudována kanalizace, rozvod vody a elektřiny.
Od konce léta 1944 baráky sloužily k internaci židovských míšenců a židovských partnerů ze smíšených manželství. Počátkem roku 1945 musela ale většina těchto vězňů nastoupit do transportů s označením AE k tzv. uzavřenému pracovnímu nasazení v terezínském ghettu. Do vězeňských baráků na Hagiboru pak nacisté umístili nežidovské partnery židovských žen a míšenek. Jako datum zrušení tábora se uvádí 3. 5. a 5. 5. 1945.
Výjimečný soubor fotografií pořídil Otto Lang, jeden z židovských vězňů, který do tábora nastoupil 17. 9. 1944. Pořídil záběry nejen vězeňských baráků a prostranství mezi nimi, ale i snímky z dílen, v nichž byli vězni nasazeni na nucené práce. Sbírku materiálů mimořádné vypovídací hodnoty, které zachytily celý areál tehdejšího tábora i s okolím, věnovala ŽMP dcera Otty Langa paní Hana Langová Vepřeková z Brna.
 
Zahájení restaurování tzv. Bratislavské opony

V červnu 2020 bylo s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky zahájeno restaurování výjimečného předmětu ze sbírky textilu Židovského muzea v Praze, a to tzv. Bratislavské opony (inv. č. 104.805). Opona zhotovená v roce 1731 patřila bratislavskému pohřebnímu bratrstvu Chevra kadiša. Bývalé Státní Židovské muzeum ji zakoupilo v roce 1951 jako konfiskát z blíže neznámého soukromého majetku.
Opona je výjimečná tím, že se jako výzdoba její středové části uplatnila obdélná osmanská pokrývka. Ta je vyšívaná kovovými nitěmi zlaté a stříbrné barvy, připomínajíc tak masivní kovový reliéf s výzdobou rozet, půlměsíců a stylizovaných tulipánů. Do střední Evropy ji přinesla osmanská vojska obléhající v roce 1683 Vídeň. Jejich porážka 12. září 1683 a následné vyrabování jejich vojenského tábora měly za následek „přesun“ bohaté osmanské kořisti do metropolí vítězných křesťanských panovníků, včetně Bratislavy, která byla v této době korunovačním městem uherských králů.
Po ukončení restaurování, jehož délka se odhaduje na dva roky, by se tzv. Bratislavská opona měla stát na podzim 2022 klíčovým exponátem výstavy Slovenské národní galerie v Bratislavě, připravované v rámci projektu „Osmanská okupace střední Evropy v 16. a 17. století a její historická reflexe“. Studium, které přípravu výstavy doprovází, zajisté doplní i dosavadní znalosti o tzv. Bratislavské oponě o nová zjištění týkající se jak jejího vzniku, tak i jejich dalších osudů, než se stala součástí sbírek Židovského muzea v Praze.
Prohlášení Federace židovských obcí v ČR ke kalendáři z nakladatelství Naše vojsko

Židovské muzeum v Praze plně sdílí dále uvedený postoj Federace židovských obcí v České republice k zveřejnění „Kalendáře osobností třetí říše“ nakladatelstvím Naše vojsko. 
Není to tak dlouho, co byla naše a mezinárodní veřejnost pohoršena tím, že nakladatelství Naše vojsko vyrábí a prodává trička a hrnečky s portréty válečných zločinců z doby 2. světové války. Orgány činné v trestním řízení konstatovaly, že tuto věc nelze podle platné právní úpravy postihnout. To zřejmě podnítilo Naše vojsko k pokračování v této činnosti, dalším „výtvorem“ z jeho dílny. Kalendář na příští rok s „…osobnostmi třetí říše“.
Nejen samotné vydání, ale i grafická úprava kalendáře jednoznačně prokazují, že jde nejen o podporu nacismu, tedy hnutí prokazatelně směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, ale dokonce o glorifikaci jeho čelných představitelů, vesměs nacistických válečných zločinců. Podle našeho názoru argumenty, opírající se o svobodu projevu, již nemohou v tomto případě obstát. Federace židovských obcí proto podává na nakladatelství Naše vojsko a na jeho ředitele trestní oznámení.

Pozvánka na nedělní dětské dílny 

Brno - 9. 8. 2020: Medvídek Dubi před sochou prezidenta Osvoboditele
Narodil se ve Dvoře Králové, studoval v Paříži, tvořil v Praze, bojoval na Sommě, chtěl se stát legionářem. A to je prosím jen část dalšího příběhu z ateliéru medvídka Dubiho. Na této dílně vás čeká povídání o sochaři Otto Gutfreundovi a keramické tvoření pro malá stvoření.

Praha - 19. 7. 2020: Lvíček Arje pozoruje svět skrz barevné okno
V červencové dílně se společně s lvíčkem Arjem inspirujeme v tvorbě malíře Marca Chagalla. Jeho dílo bylo ovlivněno šťastnými vzpomínkami na dětství, zabýval se výzdobou veřejných staveb a věnoval se také ilustrování knih. Lvíček Arje vás poprosí, abyste si vzali do ruky pestré barvy a skrze ně objevovali svět.
Prohlídka: Jeruzalémská synagoga

Praha - 23. 8. 2020: Lvíček Arje vyrábí tradiční ozdoby
Na jaře letošního roku, v dubnu a v květnu, jsme nemohli s lvíčkem Arjem nic vyrábět. Arje tak mezitím přemýšlel, jak zajistit, abychom se v budoucnu vždy ve zdraví a spokojenosti setkali. V srpnové dílně nám poradí, jak si vyrobit tradiční ozdobu nad dveře – chamsu a díky jejím významům se vrátí ke dvěma poutním svátkům, o kterých nám letos nestihl vyprávět, k Pesachu a Šavuotu.
Prohlídka: Klausová synagoga

Začátek v Praze vždy od 10:00. Místo konání: Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP, Maiselova 15, Praha 1 (dvůr). Vstupné 50 Kč.

Začátek v Brně vždy od 10:30. Místo konání: Sál na židovském hřbitově v Brně, Nezamyslova 27. Vstupné 30 Kč.

Více o nedělních dílnách na www.jewishmuseum.cz

Pozvánka na příměstské tábory v Brně 

V srpnu se uskuteční dva příměstské tábory Židovského muzea v Praze v brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu. Děti každý den stráví nějaký čas kreativním vyráběním, něco nového se naučí, vyluští různé tajenky a šifry, dle počasí odpoledne stráví na procházce, v parku nebo na hřišti.

V termínu od 3. 8. - 7. 8. 2020 můžete své děti přihlásit na příměstský tábor Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů (židovské příběhy a pohádky).

V termínu 17. 8. - 21. 8. 2020 můžete své děti přihlásit na příměstský tábor Ateliér v lipové aleji (Moravští  umělci v příbězích).

Nové publikace

Nové číslo časopisu Judaica Bohemiae, 55 (2020), 1
 
V červenci 2020 vyšlo nové číslo časopisu Judaica Bohemiae, 55 (2020), 1.  Svazek zahajuje studie Ivety Cermanové (Official Discussions about the Toleration of Jews in Bohemia: On the Circumstances Surrounding the Issuance of the so-called Edict of Toleration in 1781), jež se na základě nově nalezených pramenů z Národního archivu v Praze zabývá problematikou židovské toleranční politiky Josefa II. s cílem, detailně objasnit okolnosti vydání klíčového dvorského dekretu (tzv. tolerančního patentu) pro české Židy z 19. října 1781. Příspěvek Petera Hallamy (Child Survivors and the Dynamics of Holocaust Memory in Late-Socialist Czechoslovakia) analyzuje první velké setkání přeživších terezínských dětí v Praze a Terezíně na podzim roku 1986 a přináší nové pohledy na dynamiku židovského života a vzpomínání na holocaust v komunistickém Československu.
Rubrika Zprávy obsahuje příspěvek Bernharda Purina, zabývající se stříbrnými judaiky z boskovických dílen židovských zlatníků Josefa Ruhmanna a Emanuela Eislera. Zpráva Ivety Cermanové a Alexandra Putíka rozebírá roli pražského židovského muzea v rozvoji výzkumu židovských dějin mezi lety 1945 a 2019. Představuje témata, jež byla v muzeu studována, významné publikační výstupy i odborné profily klíčových vědeckých pracovníků.
 Závěrečná sekce časopisu zahrnuje recenze publikací Jaroslava Klenovského Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska (Arno Pařík), Filipa Pauluse, Šárky Steinové a kol., Krajina a urbanismus na rukopisných plánech z 18. století. Translokační plány židovských obydlí v zemích Koruny české v letech 1727–1728 (Pavel Kocman), Jiřího Roháčka a kol., Epigraphica & Sepulcralia 8, Fórum epigrafických a sepulkrálních studií (René Petráš a Miroslava Jouzová), Kate Ottevanger a Jana Láníčka, Life and Love in Nazi Prague. Letters from an Occupied City by Marie Bade (Wolfgang Schellenbacher) a knihy Kateřiny Čapkové a Davida Rechtera (eds.), Židé, nebo Němci? Německy mluvící Židé v poválečném Československu, Polsku a Německu (Jakub Bronec).
 Judaica Bohemiae se specializují na vydávání odborných studií k dějinám a kultuře Židů v českých zemích, resp. širším středoevropském prostoru (území někdejší habsburské monarchie). Vycházejí od r. 1965 a jejich vydavatelem je Židovské muzeum v Praze. Publikačními jazyky jsou angličtina a němčina.
 

Vítáme vaše náměty, připomínky i stížnosti

Budeme rádi, když nám na office@jewishmuseum.cz zašlete svá sdělení. Jsou pro nás inspirací
k zlepšování našich služeb.

 
Website
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Vydává Židovské muzeum v Praze
Redakce: Tomáš Tetiva
Fotografie: ŽMP, pokud není uvedeno jinak
www.jewishmuseum.cz

Židovské muzeum v Praze, U Staré školy 1, 110 01 Praha 1
IČO 60459263
Bankovní spojení: Commerzbank, AG, Jugoslávská 1, 120 21 Praha 2
Účet pro vnitrostátní platby v Kč: 10426398/6200, 
variabilní symbol 1382002
Účet pro platby v EUR: 1042639, IBAN: CZ60 6200 0000 0000 1042 6398
Účet pro platby v USD: 1042639, IBAN: CZ22 6200 0001 0700 1042 6398
SWIFT CODE: COBACZPXXXX






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Židovské muzeum v Praze · U Staré školy 1, 110 00 Praha 1 · Praha 110 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp
]]>
Sat, 18 Jul 2020 13:17:46 +0000
<![CDATA[Zpravodaj ŽMP 1/2020]]> https://mailchi.mp/7a5274c808db/zpravodaj-mp-12020 https://mailchi.mp/7a5274c808db/zpravodaj-mp-12020 Zpravodaj ŽMP 1/2020
​office@jewishmuseum.cz
View this email in your browser

 

Upozornění 


Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu v České republice jsou expozice, knihovna a archiv Židovského muzea v Praze v současnosti uzavřeny a zároveň jsou zrušeny všechny muzeem ohlášené akce pro veřejnost. Toto opatření zůstává v platnosti až do odvolání. Děkujeme za pochopení.
 

Zůstaňte s námi v kontaktu on-line

  • navštivte virtuálně naše budovy a stálé expozice:
         Klausová synagoga - Obřadní síň - Maiselova synagoga - 
         Pinkasova synagoga - Španělská synagoga - Starý židovský hřbitov
Fotografie z online výstavy
„Už se nemusím bát sousedů." Životní příběh Ivany Beranové (Fantlové) a její rodiny

 

Robert Guttmann - Pražský poutník

výstava v Galerii Roberta Guttmanna

Se znovuotevřením Židovského muzea v Praze bude veřejnosti opět zpřístupněna i krátkodobá výstava Robert Guttmann - Pražský poutník, která zahájila vernisáží v podvečer 6. listopadu 2019. Výstava připomínající populárního pražského naivistu z doby první republiky představuje umělcovy obrazy, dobové fotografie a dokumenty dochované ve sbírkách Židovského muzea v Praze. V meziválečné Praze byl Robert Guttmann znám více svým nápadným zjevem než svými obrazy. Své obrázky a portréty kreslil po kavárnách a barech nebo přímo na ulici a prodával je bez smlouvání za několik korun komukoli, kdo o ně projevil zájem. Sotva kdo jim ale tehdy přisuzoval skutečnou uměleckou hodnotu, pozornost vzbuzovaly leda pro svou výstřednost a nekonvenčnost. Snad proto se asi jeho obrazů, kreseb a karikatur, kterých nakreslil jistě stovky, tak málo zachovalo. Robert Guttmann sám sebe označoval za „stoupence moderny, ale s nuancí k realismu, ano akurátnosti”. V umění odmítal požadavek reprodukce a hájil své právo na vlastní tvůrčí projev. Stejně přirozeně hájil i právo na vlastní názor a způsob života. Po okupaci byl Guttmann zařazen do prvního transportu, který byl z Prahy vypraven 16. října 1941 do Lodže. Život v lodžském ghettu byl pro tohoto světoběžníka, který pěšky prošel křížem krážem půl Evropy, nesnesitelný – po pěti měsících v ghettu zemřel Robert Guttmann 14. března 1942 hladem a vyčerpáním. 

Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1
 

Oslava 60. narozenin Roberta Guttmanna, grafitová tužka a akvarel na papíru, Praha 1940

 

Výběr z kulturních akcí a přednášek

Rok židovské paměti v Jevíčku

Celý rok 2020 bude v malohanáckém Jevíčku v Pardubickém kraji ve znamení vzpomínání na někdejší židovskou komunitu. V polovině 19. století Židé tvořili více než třetinu zdejšího obyvatelstva, byla zde židovská obec, rabinát i škola. Projekt Rok židovské paměti v renovované synagoze zahájil ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, jehož maminka Antonie, roz. Bleierová, pocházela z Jaroměřic u Jevíčka. Stalo se tak 23. ledna, v době, kdy si celý svět připomněl výročí 75 let od osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde zahynula i převážná část rodiny Bleierových. Slavnostní večer pokračoval besedou, v níž Leo Pavlát hovořil především o významu židovské kultury a jejím podílu na kultuře národní, o své literární činnosti a zkušenostech z diplomatické práce v Izraeli. Akcí v rámci projektu, který kromě Židovského muzea v Praze podporuje i Židovská obec Brno nebo Archiv vizuální historie Karlovy univerzity, bude ale v průběhu roku mnohem více. Radnice plánuje mimo jiné vrátit na budovu synagogy desky s Desaterem, odhalit památník obětem holocaustu nebo vydat publikaci o jevíčských Židech.

Foto www.jevicko.cz

Slavnostní lednový koncert


Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti se 27. ledna 2020 konal ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze již tradiční slavnostní koncert, tentokrát pořádaný v Maiselově synagoze. Úvodní slovo pronesli předseda Židovské obce v Praze František Bányai a ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Na koncertě zazněly skladby Ervína Schulhoffa a Antonína Dvořáka v podání Zemlinského kvarteta, jehož hosty byli violoncellistka Dominika Weiss Hošková a Jiří Pinkas (viola). Slavnostní koncert finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

Putovní výstava Motýla jsem tu neviděl v Senátu

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu byla v prostorách Senátu Parlamentu České republiky instalována putovní výstava ŽMP Motýla jsem tu neviděl: Kresby dětí z terezínského ghetta. V pondělí 27. ledna 2020 po skončení vzpomínkové události pořádané Nadačním fondem obětem holocaustu provedla výstavou přítomné hosty vedoucí Oddělení pro vzdělávání a kulturu Zuzana Pavlovská. Pomocí vybraných panelů přiblížila svět těch nejmenších, kteří se stali během druhé světové války vězni v terezínském ghettu. Zvláštní pozornost přitom věnovala nadaným mladým spisovatelům, jakými byli Petr Ginz či Hanuš Hachenburg, nebo známému příběhu Hany Bradyové, jejíž památka zůstala zachována díky kresbám, které pod vedením Friedl Dicker-Brandeisové v Terezíně vytvořila. Výstava věnovaná téměř 11 000 dětem a vídeňské malířce, díky níž vznikla ojedinělá sbírka dětské kresby z let 1942-1944 čítající na 4500 prací, vzdává hold jak zesnulým, tak prostřednictvím panelu o Helze Hoškové-Weissové i přeživším umělcům terezínského ghetta.

Foto (c) MZV ČR

Varšava: rozdělené město / Spojuje nás paměť


U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu byl 29. ledna 2020 v malém kinosále Městské knihovny v Praze představen filmový dokument Varšava: rozdělené město za účasti autora, kanadského režiséra a historika s polskými kořeny Erika Bednarskeho. Filmový dokument věnovaný válečnému osudu Varšavy uvedl Polský institut v Praze ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Ve filmu byly použity unikátní nově objevené archivní záběry z roku 1941, jejichž autorem je mladý Polák, který při natáčení riskoval svůj život. Po projekci filmu následovala diskuze za účasti autora filmu Erika Bednarského a historičky ŽMP Jany Šplíchalové.
Foto (c) Polský institut v Praze

Putovní výstava Židovské tradice a zvyky v Prachaticích

V únoru 2020 zapůjčilo Oddělení pro vzdělávání a kulturu prachatické obecně prospěšné společnosti KreBul putovní výstavu Židovské tradice a zvyky. Ve dnech 17. a 18. února 2020 uspořádaly vedoucí Oddělení pro vzdělávání a kulturu Zuzana Pavlovská a lektorka Martina Kutková celkem pět doprovodných workshopů k této výstavě, při nichž více než sto žáků, studentů i jednotlivců z řad veřejnosti bádalo v oblasti židovských tradic a zvyků, konkrétně v tématech Běh života, Svatba, Šabat, Domácnost a Pesach. Účastníci si mohli také prohlédnout a vyzkoušet judaika spjatá s jednotlivými tématy. Workshopy byly realizovány v rámci projektu Vzpomínka pro lidskost, který je finančně podporován Jihočeským krajem a Nadačním fondem obětem holocaustu.

Paralelní světy Karola Efraima Sidona

V únoru 2020 hostila Maiselova synagoga českého zemského rabína Karola Efraima Sidona, tentokrát však v roli spisovatele a dramatika. Čerstvý laureát Státní ceny za literaturu, kterou obdržel Karol E. Sidon na podzim 2019, provedl posluchače svou tvůrčí dráhou od samotných počátků až po tvorbu rozsáhlé prózy Kde lišky dávají dobrou noc. Zasvěcený a otevřený rozhovor vedl novinář portálu Aktualne.cz Daniel Konrád.

Vím, co se stalo: třetí ročník vzpomínkového programu k 27. lednu

Rovněž v únoru 2020 realizovalo pražské Oddělení pro vzdělávání a kulturu již třetí ročník mimořádného programu Vím, co se stalo, který byl věnovaný vzpomínce na všechny zahynulé v období druhé světové války. Žáci a studenti pěti zúčastněných škol se blíže seznámili s životem obyvatel Protektorátu Čechy a Morava a na základě vlastního pátraní i se životem dětí v terezínském ghettu. Dívky si v průběhu workshopu vyzkoušely hodinu kreslení pod vedením vídeňské malířky Friedl Dicker-Brandeis a v jejím ateliéru navrhly kostýmy a plakát k dětské opeře Brundibár. Chlapci se stali redaktory vlastního časopisu a podobně jako kluci z Domova č. 1 v Terezíně vydali jedno číslo časopisu, ve kterém zpracovali svá oblíbená poutavá témata. Nahlížením do terezínských dětských časopisů a kreseb se žáci a studenti seznámili s konkrétními osudy dětí pobývajících za druhé světové války v ghettu Terezín. Program byl zakončen návštěvou památníku obětí šoa z českých zemí v Pinkasově synagoze. Cílem programu bylo motivovat jeho účastníky k dalšímu vzdělávání se o období druhé světové války, které nesmí být zapomenuto. V návaznosti na tento záměr bude Oddělení pro vzdělávání a kulturu přijímat do konce května 2020 výtvarné práce absolventů workshopu na téma „Život v ghettu“. Tyto práce budou následně na konci školního roku 2019/2020 představeny v Auditoriu Oddělení pro vzdělávání a kulturu a jejich tvůrci odměněni besedou s pamětníkem.

Divadelní představení Josefův příběh

Přízemí budovy na tř. Kpt. Jaroše v centru Brna, kde se obvykle odehrávají kulturně vzdělávací pořady pro veřejnost, prochází letos rozsáhlou rekonstrukcí. Brněnské Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP tak našlo dočasný azyl na židovském hřbitově v Židenicích. Přednáškový sál v bývalém domku hrobníka se stálou výstavkou judaik, synagogálních textilií a starobylých náhrobků 12. února přivítal divadelní spolek Můj domov z Dolních Kounic. Starozákonní příběh o Jákobových dvanácti synech, žárlivosti, prodání Josefa do Egypta, Putifarovi, faraónovi, vykládání snů, ale především i o odpuštění, sehráli s pomocí vlastnoručně vyrobených loutek v dopoledních hodinách pro školy a v podvečer pro veřejnost všech věkových kategorií.

Diskuse v Maislovce: Židé, socialismus, komunismus

Poslední večerní akce pro veřejnost před dočasným uzavřením Židosvského muzea v Praze se uskutečnila v Maiselově synagoze 11. března. O tom, co vedlo mnohé Židy k zapojení a angažovanosti v nejrůznějších levicových hnutích v Evropě i v Americe v 19. i 20. století, a jak tento fenomén nahlížet z perspektivy 21. století diskutovali s publicistou Janem Fingerlandem novinář Rádia Svoboda Jefim Fištejn, publicista a dokumentarista Martin Groman a ekonom Jan Tauber.

 

Další zprávy z muzea

Edice raných svědectví o holocaustu

Evropská infrastruktura pro výzkum holocaustu (EHRI) zveřejnila online Edici raných svědectví
o holocaustu na stránce https://early-testimony.ehri-project.eu/

Navzdory rozšířené představě nebyl holocaust po skončení druhé světové války obklopen mlčením. Nová online Edice raných svědectví o holocaustu vydaná EHRI ukazuje, jak židovští přeživší a aktivisté vytvořili unikátní soubor dokumentů v době, kde byla vzpomínka na pronásledování stále bezprostřední a nezpracovaná. Ještě před tím, než si založili nové domovy, často stále trpící nemocemi a během pátrání po svých příbuzných, dokumentovali přeživší deportace, vraždění svých rodin a komunit a zaznamenávali jména pachatelů.

Odhaduje se, že v Evropě, v Palestině / Izraeli, ve Spojených státech a jinde bylo zaznamenáno na 18 000 svědectví. Některá byla shromážděna v rozsáhlých dokumentačních projektech, jiná vznikala z iniciativy jednotlivců, kteří vzdávali hold zničeným židovským komunitám. Některá svědectví byla založena na propracované metodologii, zatímco jiná vznikla s omezenými znalostmi a pouze s krátkou přípravou.

Pro Evropskou infrastrukturu pro výzkum holokaustu (EHRI) je raná dokumentace holocaustu zásadním tématem, které je v souladu s kritickým přístupem k pramenům holocaustu a jejich historii, stejně jako zaměřením na dokumenty vytvořené „obětmi“. V České Republice se na přípravě edice podílelo Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem Akademie věd.

Edice raných svědectví o holocaustu EHRI zpřístupňuje 89 pečlivě vybraných a editovaných dokumentů, a upozorňuje tak na nedostatečný zájem o velké množství dostupných svědectví. Propojuje dokumenty pocházející z několika zemí a uchované v pěti archivech: Wiener Holocaust Library v Londýně, Jad vašem v Jeruzalémě, Židovského historického institutu ve Varšavě, Maďarského židovského archivu v Budapešti a Židovského muzea v Praze. Vedle anglického překladu zahrnuje edice všechny dokumenty také v původních jazycích. Digitální platforma umožňuje v budoucnosti edici i nadále rozvíjet a EHRI ji bude doplňovat o další svědectví.

Foto (c) Wiener Library, Londýn

Židé, dějiny a kultura: seminář pro učitele


V pondělí 9. března 2020 uspořádalo pražské Oddělení pro vzdělávání a kulturu letošní první seminář pro pedagogy z cyklu Židé, dějiny a kultura na téma Antisemitismus a šoa. Březnového termínu se zúčastnilo celkem 25 pedagogů z celé České republiky, kteří absolvovali v rámci celodenního programu workshop Stereotypy zaměřený především na fenomén současného antisemitismu a na moderní trendy ve výuce a vyslechli přednášky ředitele ŽMP Lea Pavláta na téma Dějiny antisemitismu a historika Vojtěcha Kyncla Plynové vozy a nacistická technologie konečného řešení. Pedagogové se rovněž seznámili s Centrem vizuální historie Malach prostřednictvím jednoho z koordinátorů Jakuba Mlynáře a podívali se v rámci komentované prohlídky do Pinkasovy synagogy, památníku obětem šoa z českých zemí. Seminář byl doplněn o besedu s pamětníkem, na níž tentokrát laskavě přijala pozvání paní Evelina Merová.

Ve stejný den se konal další díl semináře zaměřený na problematku holocaustu i na Moravě. S ohledem na rekonstrukci prostor brněnského Oddělení pro vzdělávání a kulturu se uskutečnil v Muzeu romské kultury. V rámci programu proběhl v expozici muzea interaktivní workshop Nezapomeneme 2020, postavený především na práci se vzpomínkami pamětníků, dvě přednášky, promítání dvou dokumentárních filmů a beseda s paní Alexandrou Strnadovou, členkou ŽOB patřící do tzv. druhé generace. Semináře se zúčastnilo 14 učitelů a 5 muzejních pedagogů z brněnských muzeí. Děkujeme kolegům z Muzea romské kultury za pomoc s organizací semináře a skvělou přednášku historičky Anny Míškové.

Průvodce návštěvou

V rámci projektu Podpora mentálně a fyzicky postižených návštěvníků Židovského muzea v Praze, který řeší pražské Oddělení pro vzdělávání a kulturu, vznikají různé pomůcky pro návštěvníky muzea, jako například Vizuální průvodce výstavouPrůvodce přístupností muzea nebo Senzorická mapa.

Po konzultaci s odborníky z Národního ústavu pro autismus (NAUTIS), který poskytuje pomoc lidem s poruchami autistického spektra a jejich rodinám, byly některé body v materiálech pro návštěvníky s autistickou poruchou dále upraveny přesně podle potřeb těchto návštěvníků. Celý program již byl otestován na modelových prohlídkách s odborníky z NAUTISu a jejich klienty a muzejní kustodi absolvovali odborná školení. Všechny zmíněné materiály jsou nyní ve finální fázi přípravy. 

Díky programu Podpora mentálně a fyzicky postižených návštěvníků ŽMP a připravovaným materiálům se Židovské muzeum v Praze zařadilo mezi několik světově významných muzeí, která tyto aktivity podporují, jako např. Museum of Modern Art v New Yorku, Ashmolean Museum v Oxfordu nebo British Museum v Londýně.

Společnost NAUTIS na základě dobré zkušenosti s programem Podpora mentálně a fyzicky postižených návštěvníků ŽMP naše muzeum nominovala na cenu APLAUS. Za nominaci Židovské muzeum v Praze v minulých dnech obdrželo Čestné uznání.

Židé v Čechách 7


Sborník příspěvků ze 7. ročníku semináře k dějinám Židů v Čechách, který uspořádalo v říjnu 2018 Židovské muzeum v Praze ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Třeboni. Stejně jako předchozí semináře – konané v roce 2006 v Liberci, 2008 v Nýrsku, 2010 v Tachově, 2012 v Trutnově, 2014 v Teplicích a 2016 v Kadani – zaměřil se i tento seminář, konaný v Třeboni, především na novodobou problematiku s důrazem na dějiny Židů v pohraničí. Pozornost byla věnována organizaci a právnímu postavení židovských náboženských obcí od poloviny 19. století do 2. světové války. Mnozí archiváři se nadále zabývali hodnocením archivních pramenů k židovským dějinám, které jsou zachovány v českých, ale i zahraničních archivech. Tato tematika byla tentokrát obohacena o přehled materiálů k dějinám Židů v českých zemích uložených v Ústředním archivu pro dějiny židovského lidu v Jeruzalémě. Zajímavé jsou rovněž výsledky výzkumu zaměřeného na zachycení osudu československých židovských obětí politických represí v SSSR, získané mj. v ruských a ukrajinských archivech. Ve sborníku najdeme – stejně jako v předchozích ročnících – stati věnované období holocaustu, především shromažďování údajů k osudu Židů z pohraničních oblastí. Zastoupena je regionální tematika a výsledky dokumentace židovských hřbitovů; ceníme si dalšího příspěvku věnovaného židovské sfragistice.

Židovské muzeum v Praze, 2019
ISBN 978-80-87366-59-2
kniha, brožovaná, česky, 246 stran


 

Významné návštěvy

Státní kontrolor a ombudsman Státu Izrael Matanyahu Englman a ředitelka mezinárodního odboru Kanceláře státního kontrolora a ombudsmana Státu Izrael Sara Shaul s doprovodem navštívili muzeum 26. února. Prohlédli si Maiselovu synagogu, Pinkasovu synagogu, Starý židovský hřbitov a Staronovou synagogu.

 

Vítáme vaše náměty, připomínky i stížnosti

Budeme rádi, když nám na office@jewishmuseum.cz zašlete svá sdělení. Jsou pro nás inspirací
k zlepšování našich služeb.

 
Website
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Vydává Židovské muzeum v Praze
Redakce: Kateřina Honskusová
Fotografie: ŽMP, pokud není uvedeno jinak
www.jewishmuseum.cz

Židovské muzeum v Praze, U Staré školy 1, 110 01 Praha 1
IČO 60459263
Bankovní spojení: Commerzbank, AG, Jugoslávská 1, 120 21 Praha 2
Účet pro vnitrostátní platby v Kč: 10426398/6200, 
variabilní symbol 1382002
Účet pro platby v EUR: 1042639, IBAN: CZ60 6200 0000 0000 1042 6398
Účet pro platby v USD: 1042639, IBAN: CZ22 6200 0001 0700 1042 6398
SWIFT CODE: COBACZPXXXX






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Židovské muzeum v Praze · U Staré školy 1, 110 00 Praha 1 · Praha 110 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp
]]>
Zpravodaj ŽMP 1/2020
​office@jewishmuseum.cz
View this email in your browser

 

Upozornění 


Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu v České republice jsou expozice, knihovna a archiv Židovského muzea v Praze v současnosti uzavřeny a zároveň jsou zrušeny všechny muzeem ohlášené akce pro veřejnost. Toto opatření zůstává v platnosti až do odvolání. Děkujeme za pochopení.
 

Zůstaňte s námi v kontaktu on-line

  • navštivte virtuálně naše budovy a stálé expozice:
         Klausová synagoga - Obřadní síň - Maiselova synagoga - 
         Pinkasova synagoga - Španělská synagoga - Starý židovský hřbitov
Fotografie z online výstavy
„Už se nemusím bát sousedů." Životní příběh Ivany Beranové (Fantlové) a její rodiny

 

Robert Guttmann - Pražský poutník

výstava v Galerii Roberta Guttmanna

Se znovuotevřením Židovského muzea v Praze bude veřejnosti opět zpřístupněna i krátkodobá výstava Robert Guttmann - Pražský poutník, která zahájila vernisáží v podvečer 6. listopadu 2019. Výstava připomínající populárního pražského naivistu z doby první republiky představuje umělcovy obrazy, dobové fotografie a dokumenty dochované ve sbírkách Židovského muzea v Praze. V meziválečné Praze byl Robert Guttmann znám více svým nápadným zjevem než svými obrazy. Své obrázky a portréty kreslil po kavárnách a barech nebo přímo na ulici a prodával je bez smlouvání za několik korun komukoli, kdo o ně projevil zájem. Sotva kdo jim ale tehdy přisuzoval skutečnou uměleckou hodnotu, pozornost vzbuzovaly leda pro svou výstřednost a nekonvenčnost. Snad proto se asi jeho obrazů, kreseb a karikatur, kterých nakreslil jistě stovky, tak málo zachovalo. Robert Guttmann sám sebe označoval za „stoupence moderny, ale s nuancí k realismu, ano akurátnosti”. V umění odmítal požadavek reprodukce a hájil své právo na vlastní tvůrčí projev. Stejně přirozeně hájil i právo na vlastní názor a způsob života. Po okupaci byl Guttmann zařazen do prvního transportu, který byl z Prahy vypraven 16. října 1941 do Lodže. Život v lodžském ghettu byl pro tohoto světoběžníka, který pěšky prošel křížem krážem půl Evropy, nesnesitelný – po pěti měsících v ghettu zemřel Robert Guttmann 14. března 1942 hladem a vyčerpáním. 

Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1
 

Oslava 60. narozenin Roberta Guttmanna, grafitová tužka a akvarel na papíru, Praha 1940

 

Výběr z kulturních akcí a přednášek

Rok židovské paměti v Jevíčku

Celý rok 2020 bude v malohanáckém Jevíčku v Pardubickém kraji ve znamení vzpomínání na někdejší židovskou komunitu. V polovině 19. století Židé tvořili více než třetinu zdejšího obyvatelstva, byla zde židovská obec, rabinát i škola. Projekt Rok židovské paměti v renovované synagoze zahájil ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, jehož maminka Antonie, roz. Bleierová, pocházela z Jaroměřic u Jevíčka. Stalo se tak 23. ledna, v době, kdy si celý svět připomněl výročí 75 let od osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde zahynula i převážná část rodiny Bleierových. Slavnostní večer pokračoval besedou, v níž Leo Pavlát hovořil především o významu židovské kultury a jejím podílu na kultuře národní, o své literární činnosti a zkušenostech z diplomatické práce v Izraeli. Akcí v rámci projektu, který kromě Židovského muzea v Praze podporuje i Židovská obec Brno nebo Archiv vizuální historie Karlovy univerzity, bude ale v průběhu roku mnohem více. Radnice plánuje mimo jiné vrátit na budovu synagogy desky s Desaterem, odhalit památník obětem holocaustu nebo vydat publikaci o jevíčských Židech.

Foto www.jevicko.cz

Slavnostní lednový koncert


Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti se 27. ledna 2020 konal ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze již tradiční slavnostní koncert, tentokrát pořádaný v Maiselově synagoze. Úvodní slovo pronesli předseda Židovské obce v Praze František Bányai a ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Na koncertě zazněly skladby Ervína Schulhoffa a Antonína Dvořáka v podání Zemlinského kvarteta, jehož hosty byli violoncellistka Dominika Weiss Hošková a Jiří Pinkas (viola). Slavnostní koncert finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

Putovní výstava Motýla jsem tu neviděl v Senátu

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu byla v prostorách Senátu Parlamentu České republiky instalována putovní výstava ŽMP Motýla jsem tu neviděl: Kresby dětí z terezínského ghetta. V pondělí 27. ledna 2020 po skončení vzpomínkové události pořádané Nadačním fondem obětem holocaustu provedla výstavou přítomné hosty vedoucí Oddělení pro vzdělávání a kulturu Zuzana Pavlovská. Pomocí vybraných panelů přiblížila svět těch nejmenších, kteří se stali během druhé světové války vězni v terezínském ghettu. Zvláštní pozornost přitom věnovala nadaným mladým spisovatelům, jakými byli Petr Ginz či Hanuš Hachenburg, nebo známému příběhu Hany Bradyové, jejíž památka zůstala zachována díky kresbám, které pod vedením Friedl Dicker-Brandeisové v Terezíně vytvořila. Výstava věnovaná téměř 11 000 dětem a vídeňské malířce, díky níž vznikla ojedinělá sbírka dětské kresby z let 1942-1944 čítající na 4500 prací, vzdává hold jak zesnulým, tak prostřednictvím panelu o Helze Hoškové-Weissové i přeživším umělcům terezínského ghetta.

Foto (c) MZV ČR

Varšava: rozdělené město / Spojuje nás paměť


U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu byl 29. ledna 2020 v malém kinosále Městské knihovny v Praze představen filmový dokument Varšava: rozdělené město za účasti autora, kanadského režiséra a historika s polskými kořeny Erika Bednarskeho. Filmový dokument věnovaný válečnému osudu Varšavy uvedl Polský institut v Praze ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Ve filmu byly použity unikátní nově objevené archivní záběry z roku 1941, jejichž autorem je mladý Polák, který při natáčení riskoval svůj život. Po projekci filmu následovala diskuze za účasti autora filmu Erika Bednarského a historičky ŽMP Jany Šplíchalové.
Foto (c) Polský institut v Praze

Putovní výstava Židovské tradice a zvyky v Prachaticích

V únoru 2020 zapůjčilo Oddělení pro vzdělávání a kulturu prachatické obecně prospěšné společnosti KreBul putovní výstavu Židovské tradice a zvyky. Ve dnech 17. a 18. února 2020 uspořádaly vedoucí Oddělení pro vzdělávání a kulturu Zuzana Pavlovská a lektorka Martina Kutková celkem pět doprovodných workshopů k této výstavě, při nichž více než sto žáků, studentů i jednotlivců z řad veřejnosti bádalo v oblasti židovských tradic a zvyků, konkrétně v tématech Běh života, Svatba, Šabat, Domácnost a Pesach. Účastníci si mohli také prohlédnout a vyzkoušet judaika spjatá s jednotlivými tématy. Workshopy byly realizovány v rámci projektu Vzpomínka pro lidskost, který je finančně podporován Jihočeským krajem a Nadačním fondem obětem holocaustu.

Paralelní světy Karola Efraima Sidona

V únoru 2020 hostila Maiselova synagoga českého zemského rabína Karola Efraima Sidona, tentokrát však v roli spisovatele a dramatika. Čerstvý laureát Státní ceny za literaturu, kterou obdržel Karol E. Sidon na podzim 2019, provedl posluchače svou tvůrčí dráhou od samotných počátků až po tvorbu rozsáhlé prózy Kde lišky dávají dobrou noc. Zasvěcený a otevřený rozhovor vedl novinář portálu Aktualne.cz Daniel Konrád.

Vím, co se stalo: třetí ročník vzpomínkového programu k 27. lednu

Rovněž v únoru 2020 realizovalo pražské Oddělení pro vzdělávání a kulturu již třetí ročník mimořádného programu Vím, co se stalo, který byl věnovaný vzpomínce na všechny zahynulé v období druhé světové války. Žáci a studenti pěti zúčastněných škol se blíže seznámili s životem obyvatel Protektorátu Čechy a Morava a na základě vlastního pátraní i se životem dětí v terezínském ghettu. Dívky si v průběhu workshopu vyzkoušely hodinu kreslení pod vedením vídeňské malířky Friedl Dicker-Brandeis a v jejím ateliéru navrhly kostýmy a plakát k dětské opeře Brundibár. Chlapci se stali redaktory vlastního časopisu a podobně jako kluci z Domova č. 1 v Terezíně vydali jedno číslo časopisu, ve kterém zpracovali svá oblíbená poutavá témata. Nahlížením do terezínských dětských časopisů a kreseb se žáci a studenti seznámili s konkrétními osudy dětí pobývajících za druhé světové války v ghettu Terezín. Program byl zakončen návštěvou památníku obětí šoa z českých zemí v Pinkasově synagoze. Cílem programu bylo motivovat jeho účastníky k dalšímu vzdělávání se o období druhé světové války, které nesmí být zapomenuto. V návaznosti na tento záměr bude Oddělení pro vzdělávání a kulturu přijímat do konce května 2020 výtvarné práce absolventů workshopu na téma „Život v ghettu“. Tyto práce budou následně na konci školního roku 2019/2020 představeny v Auditoriu Oddělení pro vzdělávání a kulturu a jejich tvůrci odměněni besedou s pamětníkem.

Divadelní představení Josefův příběh

Přízemí budovy na tř. Kpt. Jaroše v centru Brna, kde se obvykle odehrávají kulturně vzdělávací pořady pro veřejnost, prochází letos rozsáhlou rekonstrukcí. Brněnské Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP tak našlo dočasný azyl na židovském hřbitově v Židenicích. Přednáškový sál v bývalém domku hrobníka se stálou výstavkou judaik, synagogálních textilií a starobylých náhrobků 12. února přivítal divadelní spolek Můj domov z Dolních Kounic. Starozákonní příběh o Jákobových dvanácti synech, žárlivosti, prodání Josefa do Egypta, Putifarovi, faraónovi, vykládání snů, ale především i o odpuštění, sehráli s pomocí vlastnoručně vyrobených loutek v dopoledních hodinách pro školy a v podvečer pro veřejnost všech věkových kategorií.

Diskuse v Maislovce: Židé, socialismus, komunismus

Poslední večerní akce pro veřejnost před dočasným uzavřením Židosvského muzea v Praze se uskutečnila v Maiselově synagoze 11. března. O tom, co vedlo mnohé Židy k zapojení a angažovanosti v nejrůznějších levicových hnutích v Evropě i v Americe v 19. i 20. století, a jak tento fenomén nahlížet z perspektivy 21. století diskutovali s publicistou Janem Fingerlandem novinář Rádia Svoboda Jefim Fištejn, publicista a dokumentarista Martin Groman a ekonom Jan Tauber.

 

Další zprávy z muzea

Edice raných svědectví o holocaustu

Evropská infrastruktura pro výzkum holocaustu (EHRI) zveřejnila online Edici raných svědectví
o holocaustu na stránce https://early-testimony.ehri-project.eu/

Navzdory rozšířené představě nebyl holocaust po skončení druhé světové války obklopen mlčením. Nová online Edice raných svědectví o holocaustu vydaná EHRI ukazuje, jak židovští přeživší a aktivisté vytvořili unikátní soubor dokumentů v době, kde byla vzpomínka na pronásledování stále bezprostřední a nezpracovaná. Ještě před tím, než si založili nové domovy, často stále trpící nemocemi a během pátrání po svých příbuzných, dokumentovali přeživší deportace, vraždění svých rodin a komunit a zaznamenávali jména pachatelů.

Odhaduje se, že v Evropě, v Palestině / Izraeli, ve Spojených státech a jinde bylo zaznamenáno na 18 000 svědectví. Některá byla shromážděna v rozsáhlých dokumentačních projektech, jiná vznikala z iniciativy jednotlivců, kteří vzdávali hold zničeným židovským komunitám. Některá svědectví byla založena na propracované metodologii, zatímco jiná vznikla s omezenými znalostmi a pouze s krátkou přípravou.

Pro Evropskou infrastrukturu pro výzkum holokaustu (EHRI) je raná dokumentace holocaustu zásadním tématem, které je v souladu s kritickým přístupem k pramenům holocaustu a jejich historii, stejně jako zaměřením na dokumenty vytvořené „obětmi“. V České Republice se na přípravě edice podílelo Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem Akademie věd.

Edice raných svědectví o holocaustu EHRI zpřístupňuje 89 pečlivě vybraných a editovaných dokumentů, a upozorňuje tak na nedostatečný zájem o velké množství dostupných svědectví. Propojuje dokumenty pocházející z několika zemí a uchované v pěti archivech: Wiener Holocaust Library v Londýně, Jad vašem v Jeruzalémě, Židovského historického institutu ve Varšavě, Maďarského židovského archivu v Budapešti a Židovského muzea v Praze. Vedle anglického překladu zahrnuje edice všechny dokumenty také v původních jazycích. Digitální platforma umožňuje v budoucnosti edici i nadále rozvíjet a EHRI ji bude doplňovat o další svědectví.

Foto (c) Wiener Library, Londýn

Židé, dějiny a kultura: seminář pro učitele


V pondělí 9. března 2020 uspořádalo pražské Oddělení pro vzdělávání a kulturu letošní první seminář pro pedagogy z cyklu Židé, dějiny a kultura na téma Antisemitismus a šoa. Březnového termínu se zúčastnilo celkem 25 pedagogů z celé České republiky, kteří absolvovali v rámci celodenního programu workshop Stereotypy zaměřený především na fenomén současného antisemitismu a na moderní trendy ve výuce a vyslechli přednášky ředitele ŽMP Lea Pavláta na téma Dějiny antisemitismu a historika Vojtěcha Kyncla Plynové vozy a nacistická technologie konečného řešení. Pedagogové se rovněž seznámili s Centrem vizuální historie Malach prostřednictvím jednoho z koordinátorů Jakuba Mlynáře a podívali se v rámci komentované prohlídky do Pinkasovy synagogy, památníku obětem šoa z českých zemí. Seminář byl doplněn o besedu s pamětníkem, na níž tentokrát laskavě přijala pozvání paní Evelina Merová.

Ve stejný den se konal další díl semináře zaměřený na problematku holocaustu i na Moravě. S ohledem na rekonstrukci prostor brněnského Oddělení pro vzdělávání a kulturu se uskutečnil v Muzeu romské kultury. V rámci programu proběhl v expozici muzea interaktivní workshop Nezapomeneme 2020, postavený především na práci se vzpomínkami pamětníků, dvě přednášky, promítání dvou dokumentárních filmů a beseda s paní Alexandrou Strnadovou, členkou ŽOB patřící do tzv. druhé generace. Semináře se zúčastnilo 14 učitelů a 5 muzejních pedagogů z brněnských muzeí. Děkujeme kolegům z Muzea romské kultury za pomoc s organizací semináře a skvělou přednášku historičky Anny Míškové.

Průvodce návštěvou

V rámci projektu Podpora mentálně a fyzicky postižených návštěvníků Židovského muzea v Praze, který řeší pražské Oddělení pro vzdělávání a kulturu, vznikají různé pomůcky pro návštěvníky muzea, jako například Vizuální průvodce výstavouPrůvodce přístupností muzea nebo Senzorická mapa.

Po konzultaci s odborníky z Národního ústavu pro autismus (NAUTIS), který poskytuje pomoc lidem s poruchami autistického spektra a jejich rodinám, byly některé body v materiálech pro návštěvníky s autistickou poruchou dále upraveny přesně podle potřeb těchto návštěvníků. Celý program již byl otestován na modelových prohlídkách s odborníky z NAUTISu a jejich klienty a muzejní kustodi absolvovali odborná školení. Všechny zmíněné materiály jsou nyní ve finální fázi přípravy. 

Díky programu Podpora mentálně a fyzicky postižených návštěvníků ŽMP a připravovaným materiálům se Židovské muzeum v Praze zařadilo mezi několik světově významných muzeí, která tyto aktivity podporují, jako např. Museum of Modern Art v New Yorku, Ashmolean Museum v Oxfordu nebo British Museum v Londýně.

Společnost NAUTIS na základě dobré zkušenosti s programem Podpora mentálně a fyzicky postižených návštěvníků ŽMP naše muzeum nominovala na cenu APLAUS. Za nominaci Židovské muzeum v Praze v minulých dnech obdrželo Čestné uznání.

Židé v Čechách 7


Sborník příspěvků ze 7. ročníku semináře k dějinám Židů v Čechách, který uspořádalo v říjnu 2018 Židovské muzeum v Praze ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Třeboni. Stejně jako předchozí semináře – konané v roce 2006 v Liberci, 2008 v Nýrsku, 2010 v Tachově, 2012 v Trutnově, 2014 v Teplicích a 2016 v Kadani – zaměřil se i tento seminář, konaný v Třeboni, především na novodobou problematiku s důrazem na dějiny Židů v pohraničí. Pozornost byla věnována organizaci a právnímu postavení židovských náboženských obcí od poloviny 19. století do 2. světové války. Mnozí archiváři se nadále zabývali hodnocením archivních pramenů k židovským dějinám, které jsou zachovány v českých, ale i zahraničních archivech. Tato tematika byla tentokrát obohacena o přehled materiálů k dějinám Židů v českých zemích uložených v Ústředním archivu pro dějiny židovského lidu v Jeruzalémě. Zajímavé jsou rovněž výsledky výzkumu zaměřeného na zachycení osudu československých židovských obětí politických represí v SSSR, získané mj. v ruských a ukrajinských archivech. Ve sborníku najdeme – stejně jako v předchozích ročnících – stati věnované období holocaustu, především shromažďování údajů k osudu Židů z pohraničních oblastí. Zastoupena je regionální tematika a výsledky dokumentace židovských hřbitovů; ceníme si dalšího příspěvku věnovaného židovské sfragistice.

Židovské muzeum v Praze, 2019
ISBN 978-80-87366-59-2
kniha, brožovaná, česky, 246 stran